"Wysokie temperatury filmowe"
Przedpremierowy pokaz filmu Jana Kidawy-Błońskiego "Skazany na bluesa", poświęconego legendzie lidera
zespołu Dżem Ryszarda Riedla, otworzy w środę w Kazimierzu Dolnym
(Lubelskie) festiwal "Wysokie temperatury filmowe". Pięć dni
festiwalu, którego organizatorem jest Telewizja Polska, wypełnią
pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli Teatru
Telewizji oraz koncerty i spotkania literackie.
Festiwal będzie stał pod znakiem premier - powiedziała szefowa biura prasowego festiwalu Agnieszka Wojtowicz.
Po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną m.in. filmy: "Ty i ja i wszyscy, których znamy" Mirandy July, nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Cannes za najlepszy debiut; "Smak życia 2" Cedrica Klapischa z Audrey Tautou; "36. ulica" Oliviera Marchala z Gerardem Depardieu oraz "Głosy niewinności" meksykańskiego reżysera Luisa Mandoki, zaś na zakończenie festiwalu - "Komornik" Feliksa Falka przedstawiający 48 godzin z życia sądowego urzędnika bezwzględnie egzekwującego prawo.
Wśród filmów dokumentalnych zobaczyć będzie można m.in. obraz "Odessa, Odessa" Michale Boganima portretujący Żydów, którzy wyemigrowali z Odessy do Stanów Zjednoczonych i Izraela, ale wciąż żyją wspomnieniami o swoim mieście oraz film "Brasileirinho. Muzyka słońca" Miki Kaurismaekiego o brazylijskiej muzyce choro.
Telewizja Polska pokaże w Kazimierzu niektóre filmy fabularne i dokumentalne zakupione za granicą, bądź zrealizowane na jej zamówienie, które w przyszłości będą wyemitowane na antenie.
Projekcja filmu "Amator" i spotkanie z Jerzym Stuhrem zainaugurują Rok Krzysztofa Kieślowskiego.
Jako wydarzenie specjalne organizatorzy zapowiadają prezentację filmu "Trzeci człowiek" z 1949 r. według Grahama Greena z udziałem Orsona Wellesa. Ten film należący do klasyki gatunku szpiegowsko- politycznego przez lata był niedostępny polskiej publiczności. W Kazimierzu pokazany zostanie na specjalnej odrestaurowanej kopii, powstałej z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Orsona Wellesa.
Filmy będą w Kazimierzu pokazywane pod gołym niebem - na Dużym i Małym Rynku, w specjalnie ustawionym namiocie oraz w dwóch salach kinowych.
Podczas festiwalu będzie działał salon literacki "Czuły Barbarzyńca". Swoje wizyty w Kazimierzu zapowiedzieli m.in. Sławomir Shuty, Janusz Głowacki, Maria Wiernikowska i Joanna Szczepkowska.