ŚwiatWysoka frekwencja w referendum w Kraju Krasnojarskim

Wysoka frekwencja w referendum w Kraju Krasnojarskim

W Kraju Krasnojarskim, Tajmyrskim Okręgu Autonomicznym i Ewenkijskim Okręgu Autonomicznym odbyło się referendum w sprawie połączenia tych trzech regionów na Syberii w jeden podmiot Federacji Rosyjskiej.

17.04.2005 | aktual.: 17.04.2005 20:04

Według wstępnych danych, frekwencja była wysoka: w Kraju Krasnojarskim - 60,71%, na Tajmyrze - 58,82%, a w Ewenkii - 77,36%. Uprawnionych do głosowania było ok. 2 mln osób.

Jeśli większość uczestników referendum poparła połączenie trzech prowincji - a sondaże przedreferendalne wskazywały, że za koncepcją tą opowiada się zdecydowana większość mieszkańców regionu - to w Syberii Wschodniej powstanie jeden z największych i najbogatszych regionów Rosji.

Wyniki głosowania będą znane w poniedziałek rano. Rozszerzony Kraj Krasnojarski będzie liczyć 2,4 mln km kw., czyli mniej więcej tyle, ile liczą łącznie największe państwa Unii Europejskiej - Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, W.Brytania i Polska.

Kraj Krasnojarski został utworzony 7 grudnia 1934 roku. W jego skład weszły wtedy 32 okręgi i rejony, w tym Tajmyr i Ewenkia. Po rozpadzie ZSRR, w 1992 roku, dwa ostatnie wywalczyły status suwerennych podmiotów Federacji Rosyjskiej z własnymi parlamentami i gubernatorami.

Jednak Tajmyr i Ewenkia nigdy nie zdołały osiągnąć gospodarczej samodzielności, pozostając na garnuszku budżetu federalnego. Na subwencje dla nich - w 2004 roku wyniosły one łącznie 2 mld rubli (70 mln USD) - łożył m.in. Kraj Krasnojarski.

Inicjator ponownego przyłączenia bogatych w surowce (ropa naftowa, gaz ziemny, metale, lasy) Tajmyru i Ewenkii do uprzemysłowionego Kraju Krasnojarskiego, gubernator krasnojarski Aleksandr Chłoponin w zjednoczeniu trzech regionów dostrzega szansę na - jak to określa - drugą industrializację Syberii. W przeciwnym razie - mówi - region przekształci się w zaplecze surowcowe Chin.

Połączenie popiera też Kreml, który traktuje proces racjonalizacji administracyjno-terytorialnego podziału Rosji za ważny element modernizacji państwa.

Pierwszym krokiem w tym kierunku było w grudniu 2003 roku referendum w sprawie połączenia obwodu permskiego i Komi- Permiackiego Okręgu Autonomicznego w Kraj Permski.

Jeśli referendum w Kraju Krasnojarskim zakończy się powodzeniem, w kolejce czekają już Kamczatka i Koriacki Okręg Autonomiczny, obwód irkucki i Ust-Ordyńsko-Buriacki Okręg Autonomiczny, Moskwa i obwód moskiewski oraz Petersburg i obwód leningradzki.

Władze w Moskwie do końca nie były pewne rezultatów niedzielnego głosowania - obawiały się o frekwencję, która w wyborach w Kraju Krasnojarskim rzadko przekraczała 40%.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)