Wysoka aktywność Słońca trwa
Liczba Wolfa określająca aktywność Słońca znów wyraźnie przekroczyła poziom 200 - informuje serwis SpaceWeather.com.
Najstarszym i bardzo prostym sposobem określania aktywności Słońca jest liczba plam, która jest opisywana tzw. liczbą Wolfa. Oblicza się ją w ten sposób, że do całkowitej liczby plam dodaje się liczbę grup plam pomnożoną przez dziesięć. W maksimum aktywności naszej dziennej gwiazdy liczba ta może wyraźnie przekraczać poziom 200, a w minimum spadać do zera.
Od ponad miesiąca aktywność Słońca jest wysoka i liczby Wolfa nie spadły poniżej 100. Dwa tygodnie temu mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której przekroczyły one poziom 200. To bardzo rzadkie w tym cyklu aktywności słonecznej, który zalicza się do najsłabszego od około stu lat.
Obecnie liczba Wolfa znów przekroczyła wyraźnie poziom 200. Zawdzięczamy to wielu obszarom aktywnym, bogatym w plamy, oznaczonym numerami 1893, 1895, 1897 i 1900. Do tego dochodzą dwie potężne, samotne plamy 1896 i 1899.
Nie brakuje też wybuchów. 15 listopada o godzinie 3:29 Słońce popisało się wybuchem klasy M1. Szansa na to, że w ciągu najbliższej doby zobaczymy kolejną eksplozję tego typu, wynosi aż 50 proc. Prawdopodobieństwo wystąpienia najbardziej energetycznego wybuchu klasy X sięga 15 proc.
Zobacz więcej w serwisie pogoda