PolskaWysłuchanie publiczne w Sejmie

Wysłuchanie publiczne w Sejmie

Ponad 130 osób weźmie udział w pierwszym w historii Sejmu wysłuchaniu publicznym. To nowa forma debaty podczas, której każdy chętny może wygłosić swoją opinię na temat proponowanych zmian w prawie. Spotkanie rozpocznie się w samo południe i dotyczyć będzie Narodowego Instytutu Wychowania.

Wśród osób, które zapisały się do głosu, są nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji oświatowych i wyższych uczelni. Wystąpią w kolejności alfabetycznej, a każdy będzie miał 3 minuty na swoje wystąpienie. Posłowie, którzy na co dzień dyskutują podczas obrad komisji, tym razem będą się tylko przysłuchiwać.

Formę wysłuchania publicznego wprowadziła sejmowa ustawa sprzed roku. Dzisiejsze spotkanie jest pierwsze dlatego trudno przewidzieć, jakie będą jego efekty. Liczę, że osoby, które wezmą udział nie tylko wypowiedzą opinię, ale też zaproponują konkretne rozwiązania - mówi szefowa sejmowej komisji edukacji, Krystyna Szumilas z PO.

11 września planowane jest kolejne wysłuchanie publiczne, tym razem w sprawie zmian w samorządowej ordynacji wyborczej.

Projekt utworzenia Narodowego Instytutu Wychowania to jeden z pomysłów oświatowych PiS. Instytut ma promować dobre wzorce wychowawcze, opracowywać programy dla szkół i monitorować media. Na jego czele ma stać prezes wybierany na 5-letnią kadencję przez Sejm. Budżet Instytutu ma liczyć 11 milionów złotych rocznie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)