Wyścig do Oscarów ciągle trwa
Już tylko niecałe trzy dni pozostały na liczenie głosów w nagrodach Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oscary zostaną wręczone w nocy z niedzieli na poniedziałek. Organizatorzy ceremonii zapowiadają wiele innowacji mających urozmaicić niedzielną ceremonię.
Kupony do głosowania zostały rozesłane do 5808 członków Amerykańskiej Akademii Filmowej na początku lutego. Głosy liczą przedstawiciele firmy Pricewaterhouse Coopers i tylko oni poznają nazwiska i tytuły tegorocznych laureatów przed niedzielnym wieczorem. Wyniki głosowania zostaną zapisane na kartkach w komisyjnie zalakowanych słynnych złotych kopertach, a przechowywane będą z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
Tymczasem trwają przygotowania do niedzielnej ceremonii. Niektóre ulice wokół hollywoodzkiego Kodak Theatre, gdzie odbędzie się ceremonia oscarowa, już są zamknięte dla ruchu, aby pracownicy mogli rozłożyć na nich słynne czerwone dywany. W ostatnich dniach w Los Angeles spadły ulewne deszcze, co skomplikowało przygotowania.
Bezpieczeństwa całego terenu już teraz pilnują oddziały policji i specjalnych służb miejskich. Najostrzejsze środki bezpieczeństwa przedsięwzięto w 2002 roku, po atakach z 11 września 2001, i w roku 2003, w związku z ówczesną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Choć w tym roku zagrożenia wydają się mniejsze, policja zapewnia, że specjalne środki bezpieczeństwa zastosowane w poprzednich latach zostaną utrzymane także w tym roku.
W Kodak Theatre zgromadzi się ponad 3300 osób. Organizatorzy ceremonii spodziewają się, że w tym roku transmisję telewizyjną ceremonii obejrzy miliard widzów na całym świecie. Aby przyciągnąć widzów do telewizorów, organizatorzy zatrudnili jako gospodarza ceremonii kontrowersyjnego, czarnoskórego komika Chrisa Rocka. Wcześniej prowadził m.in. galę rozdania statuetek MTV Video Music Awards, w roli oscarowego prezentera wystąpi po raz pierwszy.
Rock ma przyciągnąć do telewizorów rzesze widzów, którzy dotychczas raczej stronili od tego typu programów. Sam prezenter z rozbrajającą szczerością powiedział zresztą w jednym z wywiadów w lutym, że oscarowa widownia składała się do tej pory z gejów i starszych pań. Rock zamierza zmienić nieco charakter tej dość napuszonej uroczystości i nie wyklucza, że na scenie zdarzy mu się przekląć.
Tegoroczna telewizyjna transmisja gali oscarowej opóźniona będzie o 7 sekund. To dobrze - mówi 39-letni Rock. - Postaram się mówić tylko o filmach, ale kto wie, co mi przyjdzie do głowy. Rock jest znany z tego, że w trakcie swoich występów czasem przeklina. Takie przesunięcie czasowe transmisji da mi dużo luzu. Producenci bardziej boją się mojego występu niż ja sam - dodał Rock.
Wygląda na to, że nie wszyscy tegoroczni laureaci Oscarów będą mieli szansę pojawić się na scenie, by w przemówieniu podziękować rodzinie i kolegom. W tym roku niektóre Oscary zostaną wręczone na sali osobom siedzącym na swoich miejscach. Ma to zwiększyć tempo ceremonii i zapobiec rozwlekłym podziękowaniom laureatów, którzy potrafią całe minuty zapełniać łzawymi wyrazami wdzięczności dla rodziny i producentów. W tym roku wśród wręczających Oscary będą m.in. Orlando Bloom, Renee Zellweger, Charlize Theron, Halle Berry, Martin Scorsese.
Polskich widzów ominą jednak tegoroczne innowacje oscarowej ceremonii. Telewizja Polska przerywając kilkuletnią tradycję nie wyemituje w tym roku transmisji ani retransmisji ceremonii wręczenia Oscarów. W tym roku galę wręczenia statuetek pokaże na żywo jedynie komercyjna stacja Canal+.