WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pożar
27-07-2005 (16:45)

Wyroki ws. pożaru w tunelu pod Mont Blanc

Sąd w Bonneville w południowo-wschodniej Francji wydał wyroki w sprawie pożaru w tunelu
pod Mont Blanc 24 marca 1999 r., w którym zginęło 39 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Francuski pracownik odpowiedzialny za system bezpieczeństwa tunelu Gerard Roncoli został skazany na 2,5 roku więzienia, w tym dwa lata w zawieszeniu.

Gilbert Degrave, belgijski kierowca ciężarówki chłodni marki Volvo, która zapaliła się w tunelu i zapoczątkowała tragiczny pożar, otrzymał wyrok czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Były prezes francuskiej firmy zarządzającej tunelem pod Mont Blanc, Remy Chardon, skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu, musi zapłacić 15 tys. euro grzywny. Burmistrz miasta Chamonix, Michel Charlet, dostał wyrok sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu oraz 15 tys. euro grzywny.

WP

Sąd zarzucił oskarżonym niedbalstwo i braki w systemie bezpieczeństwa, które przyczyniły się do rozprzestrzenienia się pożaru, co sprawiło, że tunel zamienił się w śmiertelną pułapkę.

Proces trwał 57 dni. Odbywał się w specjalnie przygotowanej sali, która musiała pomieścić 285 osób strony skarżącej i świadków oraz 80 adwokatów.

Podczas procesu 16 osób fizycznych i prawnych było oskarżonych o "niezamierzone zabójstwo, spowodowane przez niezręczność, nieuwagę, zaniedbanie bądź uchybienie obowiązkom bezpieczeństwa".

Polub WP Wiadomości
WP
WP