Trwa ładowanie...
d9a21u5
rząd
29-12-2005 20:35

Wypych: rząd nie zlikwiduje funduszu na rzecz osób niepełnosprawnych

Wiceminister pracy i polityki społecznej
Paweł Wypych zapewnił w Sejmie, że rząd Kazimierza
Marcinkiewicza nigdy nie zakładał likwidacji Państwowego Funduszu
Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) rozumianego, jako
wyodrębniony fundusz celowy, na którym są gromadzone środki na
rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.

d9a21u5
d9a21u5

Pod pojęciem PFRON rozumiany jest zarówno wyodrębniony fundusz celowy, jak i instytucja go obsługująca. Ma ona 826 etatów, a planowany na 2006 rok koszt obsługi całego funduszu wyniesie ponad 81 mln zł - powiedział minister.

Wszelkie zapowiedzi zmian dotyczą oszczędności związanych z obsługą administracyjną obecnie istniejącego systemu i uproszczenie go poprzez jego przeformułowanie. Planowane zmiany wpisują się w ideę taniego państwa - dodał Wypych, pytany przez posła Samoobrony Jerzego Zawiszę o zamiar likwidacji PFRON-u.

Podkreślił, że zaoszczędzone w ten sposób środki zostaną przeznaczone na wspieranie aktywizacji zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Wypych zapowiedział, że wkrótce rząd rozpocznie prace nad nową ustawą o wspieraniu zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, która "określi spójny system wspierania niepełnosprawnych". Minister przypomniał, że obecnie obowiązująca ustawa w ostatnich latach była kilkudziesięciokrotnie nowelizowana i "praktycznie jest nieczytelna".

d9a21u5

Zasadniczą zmianą w dotychczas funkcjonującym systemie powinno być ustanowienie jednego ośrodka decyzyjnego kierującego polityką państwa wobec osób niepełnosprawnych i pozostawienie jej jedynie w gestii ministra polityki społecznej. Pozwoli to na zachowanie niezbędnej spójności pomiędzy różnymi aspektami polityki społecznej - mówił.

Przeformułowanie sytemu przyniesie korzyści nie tylko w postaci ograniczenia kosztów administracyjnych, ale i racjonalizację wydatków, decentralizację zadań z uwzględnieniem potrzeb wszystkich regionów i właściwym rozłożeniem środków finansowych - powiedział.

Minister dodał, że planowane zmiany wejdą w życie od początku 2007 roku. Jak podkreślił, prace nad nową ustawą o wspieraniu zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych zostaną poprzedzone szeroko zakrojoną debatą społeczną.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powstał na mocy ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych z 9 maja 1991 roku. Obecnie działanie Funduszu jest oparte na ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 27 sierpnia 1997 roku z późniejszymi zmianami.

W roku 2003 w Polsce było 4 mln 450 tys. niepełnosprawnych. Spośród nich 22,4 proc. miało orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, 35,2 proc. - o umiarkowanym stopniu, a 42,3 proc. - o lekkim stopniu niepełnosprawności.

d9a21u5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9a21u5
Więcej tematów