Trwa ładowanie...
Agnieszka Niesłuchowska
12-04-2007 16:36

Wypromuj swoją gminę i wygraj nagrody

30 tys. złotych, laptopy czy aparaty cyfrowe – to tylko niektóre z nagród dla mieszkańców gmin wiejskich, którzy wezmą udział w drugiej edycji programu Fundacji Grupy TP „Rzeczpospolita internetowa”. Dofinansowanie lub sprzęt komputerowy trafi w ręce tych, którzy stworzą najciekawsze projekty związane z promowaniem swojego regionu i społeczności lokalnej.

Wypromuj swoją gminę i wygraj nagrody
d34swtb
d34swtb

W programie mogą wziąć udział grupy liczące od pięciu do trzydziestu osób, skupiające się wokół szkoły, biblioteki publicznej lub organizacji pozarządowej. Warunkiem jest zaangażowanie do współpracy partnerów lokalnych takich jak koła gospodyń wiejskich, parafie, przedsiębiorcy, domy kultury czy świetlice. Kolejnym krokiem jest stworzenie przez grupę wspólnego projektu dotyczącego trzech tematów – „Edukacja i rozwój”, „Nasz region” czy „Integracja i tolerancja”. Głównym założeniem jest to, aby projekty rozwiązywały bieżące problemy danego obszaru.

W pierwszej kategorii chodzi o to, by stworzyć projekt dotyczący tego, jak można wykorzystać Internet do codziennego życia, czy rozwijania zainteresowań. Drugi temat może dotyczyć np. promocji turystyki regionalnej czy rozwijania lokalnej tradycji. Ostatnia propozycja wiąże się propagowaniem różnych grup społecznych, np. emerytów, niepełnosprawnych czy bezrobotnych. W ramach tej kategorii można zaproponować stworzenie kursów dla określonych grup.

Stworzenie projektu to początek. Potem trzeba zarejestrować go na stronie www.rp-internetowa.pl. Wnioski można składać do 12 czerwca 2007 roku, a zwycięzcy zostaną wyłonieni po wakacjach. Zainteresowanie pierwszą edycją przerosło nasze oczekiwanie. W ubiegłym roku do programu zgłosiło się 644 gmin, a to prawie połowa wszystkich gmin w Polsce. Sądzę, że w tym roku będzie jeszcze więcej zgłoszeń - mówi Michał Dżoga, prezes Fundacji Grupy TP. Chodzi o to by gminy, które wygrały dawały przykład też innym społecznościom lokalnym do tego by brać udział w takich przedsięwzięciach. Ogólne założenie jest takie, by aktywizować mieszkańców wsi za pomocą nagród finansowych i sprzętu i umożliwić im robienie czegoś dobrego dla swojej okolicy - mówi prezes fundacji.

W ubiegłym roku aż 70 gmin dostało dofinansowanie do swoich projektów. Jednym ze zwycięzców był projekt Stowarzyszenia rozwoju i promocji gminy Stary Dzików. Stanisław Sobczyszyn, koordynator nagrodzonego projektu pt. „Internet jako sposób pielęgnowania lokalnej kultury, folkloru i tradycji” mówi, że dzięki dofinansowaniu udało się stworzyć sześć ośrodków wyposażonych w stanowiska komputerowe i sieć warsztatów tematycznych np. muzyczne czy rękodzielnicze. Efekt pracy mieszkańców gminy, którzy zaangażowali się w tworzenie projektu można obejrzeć na stronie www.pro-starydzikow.pl. Na stronie zebraliśmy starodawne przepisy kulinarne, poezję miejscową, fotogalerie z prowadzonych zajęć i filmy np. z występu zespołu ludowego „Dzikowianie - mówi Sobczyszyn.

d34swtb

Zuzanna Rudnicka z Fundacji Grupy TP mówi, że przykład Starego Dzikowa doskonale pokazuje ile można zyskać dzięki programowi „Rzeczpospolita internetowa”. Jednym z prężniej działających warsztatów w Starym Dzikowie są warsztaty kroju i szycia. Panie odtwarzają stroje ludowe z XIX i XX wieku, które można obejrzeć na stronie internetowej. Zainteresowanie ich wyrobami jest tak duże, że mają już zamówienia z innych, okolicznych miejscowości i zaczynają na siebie zarabiać - przekonuje Rudnicka i wymienia inne ciekawe projekty, które zostały nagrodzone. Jedna z gmin wpadła na pomysł stworzenia obserwatorium astronomicznego, dzięki czemu będzie mogła przyciągać turystów. Inna wymyśliła stworzenie kolektorów społecznych - dodaje Rudnicka.

Projekt Fundacji Grupy TP realizowany wspólnie z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. W tym roku na dofinansowanie zostanie przeznaczone 2,5 mln zł. Pozwoli to na nagrodzenie ponad stu grup - podsumowuje Michał Dżoga.

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

d34swtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34swtb
Więcej tematów