PolskaWyprawa na biegun północny z niepełnosprawnym chłopcem

Wyprawa na biegun północny z niepełnosprawnym chłopcem

Gdański polarnik Marek Kamiński wybiera się w połowie kwietnia tego roku na biegun północny razem z niepełnosprawnym 15-letnim Jankiem z Malborka, który stracił rękę i nogę w wyniku porażenia prądem.

11.02.2004 12:10

"Czteroosobowa ekipa, której skład uzupełniają Wojciech Moskal i Wojciech Ostrowski, zamierza przejść odcinek 112 kilometrów dzielący 89. stopień szerokości północnej od bieguna" - napisał w środę "Dziennik Bałtycki", który razem z "National Geographic" jest patronem wyprawy.

Kaleki chłopiec, który może się poruszać dzięki otrzymanej od sponsora ze Szwecji wartej 30 tys. zł protezie, jest uczniem II klasy gimnazjum. Do ekspedycji przygotowuje się pod okiem Wojciecha Kikowskiego, trenera paraolimpijskiej kadry lekkoatletycznej. Na przełomie stycznia i lutego trenował przez dwa tygodnie w Wiśle.

Wyprawa odbywa się pod hasłem "Razem na biegun". "Chodzi o ideę współpracy. Janek dojdzie, jeśli mu pomożemy. Ale ma to szerszy wymiar. Chcemy podzielić się z innymi doświadczeniem przekraczania kolejnych barier. Rzecz nie w tym, by osoba niepełnosprawna jakoś funkcjonowała, ale by dzięki pomocy innych korzystała w pełni z życia" - powiedział Marek Kamiński.

Ekspedycja wyrusza z Warszawy. Stąd 4 kwietnia polarnicy polecą na Spitsbergen. Tam przejdą aklimatyzację, przygotują sprzęt i odbędą rekonesans narciarski. Przelot z dryfującej stacji Borneo do miejsca, skąd wyruszy wyprawa, planowany jest na 11 kwietnia. Przejście ok. 100 kilometrów zajmie ok. 10 dni.

Jeśli wyprawa się powiedzie, Janek będzie najmłodszym człowiekiem na świecie i pierwszym w historii niepełnosprawnym, który dotrze na północny kraniec globu - napisała gazeta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)