Wypowiemy BIT-y?
W Ministerstwie Gospodarki powstaje zespół,
który przejrzy umowy Polski z innymi państwami o wzajemnej
ochronie inwestycji (BIT) i zastanowi się nad ich wypowiedzeniem,
informuje "Nasz Dziennik".
Bilateral investment treaty, w skrócie BIT, to klasyczne dwustronne umowy międzynarodowe o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, jakich ponad tysiąc podpisano po II wojnie światowej. Ich zadaniem jest ochrona inwestora i jego inwestycji przed władczymi decyzjami obcego państwa, na terenie którego inwestuje. Wszelkie spory na linii inwestor - państwo rozstrzygane są przed międzynarodowymi trybunałami BIT.
Dzięki twórczej interpretacji ze strony międzynarodowych tuzów prawa BIT-y zaczęły żyć własnym życiem, anarchizując, niczym złośliwy wirus, wewnętrzny i międzynarodowy porządek prawny. Inwestorów stawiają ponad prawem, a obywateli państw obciążają odszkodowaniami za rzeczywiste i urojone straty. O ile dawniej arbitrzy respektowali zapisy umów między państwem i inwestorem oraz prawo kraju - miejsca inwestycji, to obecnie coraz częściej orzekają bez oglądania się na krajowe regulacje i podstawy umowne roszczenia.
Polska podpisała 62 BIT-y. Nawet jeśli rząd dzisiaj je wypowie, to inwestycje objęte ochroną traktatową będą mogły z tej ochrony korzystać jeszcze przez 10 lat, ubolewa "Nasz Dziennik".