Trwa ładowanie...
d1e34bj

Wypowiedź ks. Ireneusza Bochyńskiego o pedofilii. Jest reakcja kurii

Jest reakcja władz kościelnych na kontrowersyjne słowa kapłana z Piotrkowa Trybunalskiego. Łódzka Kuria Metropolitalna oświadczyła, że ksiądz Ireneusz Bochyński udzielił wywiadu bez zgody swoich przełożonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wypowiedź ks. Ireneusza Bochyńskiego o pedofilii. Jest reakcja kurii
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d1e34bj

Łódzka kuria stwierdziła, że udzielenie wywiadu przez księdza Bochyńskiego to złamanie norm Konferencji Episkopatu Polski, dotyczących występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Wywiad "Odważnie i kontrowersyjnie o pedofilii w Kościele" opublikował portal epiotrkow.pl. Rozmowa dotyczyła pedofilii w Kościele. Duchowny pytany był m.in. o to, czy "dorosły człowiek może powiedzieć, że ma problem, bo dzieci go prowokują?". "Trzeba by porozmawiać z ludźmi, którzy w życiu tego doświadczyli. Nie wiem, o jakim czasie bycia dzieckiem mówimy. Bo jeżeli mówimy o dziecku 3-letnim (bo i takie przypadki pedofilii miały miejsce), to dotyczyły one rodzin, bo pod ich ścisłą opieką znajduje się wtedy dziecko. Ale mamy i dzieci 10-letnie, trochę starsze i znam przypadki, gdzie ich życie intymne potrzebowało wcześniejszego zaspokojenia. Same dzieci "wchodziły" do łóżek dorosłych, chcąc być spełnionym. I to był wybór dziecka" - powiedział ksiądz.

Zaznaczył, że "w pojedynczych przypadkach świadomość niektórych dzieci może być bardzo dorosła, dojrzała". "Są to niewątpliwie wyjątki, niemniej jednak one są. Trzeba wiedzieć, że reguły są regułami, natomiast odstępstwa w jedną, jak i w drugą stronę istnieją. Postawienie takiej tezy, że czasami dzieci prowokują do czegoś, nie jest też tak do końca bezpodstawne" - zaznaczył duchowny.

d1e34bj

W październiku kontrowersje wzbudziły również słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, który wypowiedział się na temat dzieci wykorzystywanych przez księży. - Wielu tych molestowań (dzieci przez księży - przyp. red.) udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - mówił abp Józef Michalik. Później duchowny przeprosił za swoje słowa.

d1e34bj

Podziel się opinią

Share
d1e34bj
d1e34bj
Więcej tematów