Świat"Wypowiedź Gosiewskiego ws. Traktatu to światełko w tunelu"

"Wypowiedź Gosiewskiego ws. Traktatu to światełko w tunelu"

Światełko w tunelu - tak sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rafał Grupiński (PO) określił wypowiedź szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego dotyczącą ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Gosiewski powiedział, że choć według PiS najlepszym rozwiązaniem w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego byłoby umieszczenie mechanizmów zabezpieczających w ustawie ratyfikacyjnej, to można byłoby je zapisać w odrębnym projekcie.

To bardzo dobry sygnał, że dotychczas nieprzejednane PiS sygnalizuje wolę dążenia do kompromisu. Powiedziałbym, że to takie światełko w tunelu - powiedział Grupiński.

Zastrzegł jednocześnie, że rząd stoi na stanowisku, iż mechanizmy zabezpieczające, o których mówił Gosiewski, należałoby ewentualnie zapisać w uchwale sejmowej, a nie w ustawie. Co do odrębnej ustawy jesteśmy sceptyczni - podkreślił Grupiński.

PiS domagało się, by w ustawie upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Traktatu z Lizbony znalazł się zapis o konieczności uzyskania zgody prezydenta, rządu i parlamentu w sprawie ewentualnego odstąpienia od zapisów Traktatu Lizbońskiego, dotyczących kompromisu z Joaniny (chodzi o sposób podejmowania decyzji w UE) i protokołu brytyjskiego ograniczającego stosowanie Karty Praw Podstawowych.

Gosiewski podkreślił, że choć najlepiej byłoby umieścić mechanizmy zabezpieczające w ustawie ratyfikacyjnej, co byłoby najbardziej optymalne, to nie jest jedyne rozwiązanie. Według szefa klubu PiS, takie zapisy mogłyby się znaleźć w specjalnej ustawie, jeśli byłaby to cena kompromisu.

Grupiński zastrzegł, że nie chce oceniać konstytucyjności propozycji Gosiewskiego, bo to eksperci będą musieli się ewentualnie wypowiedzieć, czy taka ustawa nie byłaby sprzeczna z konstytucją. Podkreślił natomiast, że sama ustawa ratyfikacyjna powinna być czysto techniczna, kilkupunktowa.

Najprawdopodobniej w środę o kształcie ustawy ratyfikacyjnej prezydent Lech Kaczyński będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem.

Na środę było również planowane wspólne posiedzenie sejmowych komisji spraw zagranicznych i ds. UE w sprawie dwóch projektów ustawy ratyfikacyjnej - rządowego i prezydenckiego - ale - jak po południu poinformował szef komisji spraw zagranicznych Krzysztof Lisek (PO) - zostało przełożone na czwartek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)