Trwa ładowanie...
IAR

Wypadek polskiego himalaisty na Nanga Parbat. Adam Bielecki odpadł od ściany

• Wypadek himalaisty Adama Bieleckiego na Nanga Parbat • Polak odpadł od ściany, w wyniku upadku odniósł drobne obrażenia • Bielecki musiał przerwać podejście do obozu drugiego i zawrócić do bazy • Himalaista wspinał się wspólnie z Włochem Danielem Nardim • Na Nanga Parbat panują trudne warunki atmosferyczne • Góra jest jednym z dwóch ośmiotysięcznych szczytów niezdobytych zimą
Share
Himalaista Adam Bielecki podczas konferencji nt. próby zdobycia szczytu Nanga Parbat zimą
Himalaista Adam Bielecki podczas konferencji nt. próby zdobycia szczytu Nanga Parbat zimąŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d3mk7fc

Wypadek polskiego himalaisty na Nanga Parbat. Podczas akcji górskiej na zboczach góry Adam Bielecki odpadł od ściany. Upadek zakończył się drobnymi obrażeniami. Polak musiał przerwać podchodzenie do obozu drugiego i zawrócić do bazy. Bielecki wspinał się wspólnie z Włochem Danielem Nardim.

Międzynarodowa wyprawa, w której uczestniczy Włoch połączyła siły z Adamem Bieleckim i Jackiem Czechem, którzy planowali zdobyć górę w stylu alpejskim. Plany Polaków pokrzyżowały jednak trudne warunki panujące tej zimy na Nanga Parbat.

W tym roku na Nanga Parbat działa pięć wypraw, w trzech uczestniczą Polacy. To zimowy rekord jeśli chodzi o liczbę ekspedycji. Po stronie Rupal góry działa najliczniejsza wyprawa "Nanga Dream" kierowana przez Marka Klonowskiego.

d3mk7fc

Z drugiej strony wspinają się Jacek Czech razem z Adamem Bieleckim. Również po stronie Diamir, ale na innej drodze działa Tomasz Mackiewicz wspólnie z Francuzką Elizabeth Revol. Dla wszystkich celem na najbliższe dni jest wyjście na wysokość 7 tysięcy metrów, założenie kolejnych obozów, zdobycie aklimatyzacji, następnie czekanie na okno pogodowe, aby podjąć próbę ataku szczytowego.

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z dwóch ośmiotysięcznych szczytów niezdobytych dotąd zimą. Była atakowana różnymi drogami i od różnych stron.

Nieosiągalny o tej porze roku dla himalaistów pozostaje jeszcze wierzchołek K2 mierzący 8611 metrów.

d3mk7fc

Podziel się opinią

Share
d3mk7fc
d3mk7fc
Więcej tematów