ŚwiatWypadek drogowy w Norwegii

Wypadek drogowy w Norwegii

Osoby, które nie z własnej winy uległy wypadkowi drogowemu w Norwegii mogą ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku lub własnego ubezpieczenia.

29.06.2011 | aktual.: 30.06.2011 10:06

Do odszkodowania po wypadku komunikacyjnym uprawnieni są:
-kierowca i pasażer poszkodowanego pojazdu,
-pasażerowie pojazdu sprawcy wypadku,
-piesi,
-rowerzyści,
-motocykliści, którzy doznali obrażeń wskutek wypadku,
-pasażerowie komunikacji zbiorowej, miejskiej lub taksówek.

W przypadku wypadków śmiertelnych bliscy osoby zmarłej wskutek wypadku również mogą wystosować roszczenie.

Jakie odszkodowanie przysługuje poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym w Norwegii?

Poszkodowany w wypadku w Norwegii może ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku lub własnego ubezpieczenia w przypadku kolizji (tj. gdy w wypadku brały udział dwa lub więcej samochodów), oraz z własnego ubezpieczenia w przypadku, gdy był sprawcą sprawcą wypadku.

Poszkodowanym ubiegającym się o odszkodowanie z OC sprawcy przysługuje zadośćuczynienie za:
-uszczerbek na zdrowiu,
-za doznany ból,
-cierpienie fizyczne i psychiczne,
-zwrot kosztów za zniszczone rzeczy,
-koszty leczenia,
-koszty rehabilitacji,
-utracone dochody i możliwości zarobkowania.

Jak należy postępować w razie wypadku w Norwegii?

- W przypadku, gdy odniesie się obrażenia, ważne jest aby jak najszybciej udać się do lekarza lub najbliższego szpitala. Udokumentowanie obrażeń i przebiegu leczenia powypadkowego ma istotne znaczenie w procesie dochodzenia odszkodowania. Niemałe znaczenie ma zachowanie wszelkich dokumentów potwierdzających poniesione w związku z leczeniem koszty tj. oryginały rachunków poniesionych na leczenie, rehabilitację, dojazdy oraz zaświadczenia, opisy medyczne urazów i inne dokumenty stwierdzające przebyte leczenie.

- Niezwykle ważne jest zanotowanie rejestracji pojazdu, którym poruszał się sprawca zdarzenia.

- Jeśli mamy taką możliwość należy również zrobić zdjęcia miejsca wypadku i zebrać dane kontaktowe świadków, którzy mogą potwierdzić, że nie przyczyniliśmy się do zdarzenia.

-O wypadku należy również powiadomić policję, która ustali i oceni przebieg zdarzenia.

Przedawnienie roszczeń w Norwegii
Podobnie jak w Polsce roszczenia wynikłe z wypadków w Norwegii przedawniają się w okresie 3 lat od momentu zaistnienia szkody. Szkodę należy bezwzględnie zgłosić przed upływem tego terminu.

Wypadek przy pracy w Norwegii
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi migruje do Norwegii, aby tam podjąć pracę. Przeważnie jest to praca na platformach wiertniczych, statkach, budowach lub fabrykach. Praca w tych miejscach wiąże się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Kto ma prawo do odszkodowania?
Do odszkodowania mają prawo wszyscy pracownicy, którzy ulegli wypadkowi nie z własnej winy, pracujący dla norweskiego pracodawcy lub dla zagranicznych firm, działających na terenie Norwegii.

Jak postępować w razie wypadku przy pracy?
Istotnym jest, aby jak najszybciej powiadomić o zajściu pracodawcę, który powinien zgłosić wypadek w NAV – norweskim urzędzie ubezpieczeń społecznych. Jeśli pracodawca zaniecha zgłoszenia wypadku do w/w instytucji, wypadek może zgłosić sam poszkodowany. Należy pamiętać, aby wypadek zgłosić możliwie jak najszybciej, ponieważ zwłoka działa na niekorzyść poszkodowanego. Po każdym wypadku powinien zostać sporządzony protokół powypadkowy. Istotnym jest, aby unikać podpisywania ugód z pracodawcą, które zatajają prawdziwe przyczyny wypadku i wykluczają dalsze roszczenia pracownika.

Pracownicy poszkodowani w wypadku przy pracy na terenie Norwegii nie mogą opuścić kraju w przypadku, gdy kontynuują leczenie na terenie Norwegii i korzystają z jakiegokolwiek pakietu socjalnego. W szczególnych przypadkach mogą starać się o zezwolenie na wyjazd i pozwolenie na kontynuowanie leczenia w Polsce.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)