ŚwiatWyludniły się włoskie miasta

Wyludniły się włoskie miasta

Siedem milionów Włochów wyjechało z miast i
miejscowości stałego zamieszkania na długi weekend od 15 do 18
sierpnia. W Mediolanie odnotowano w piątek najniższą do 20 lat
liczbę osób, które pozostały w mieście.

W Mediolanie, liczącym około dwóch milionów mieszkańców, w piątek pozostało w mieście zaledwie 250 tysięcy osób, w tym 150 tysięcy osób starszych. Podobnie jest w innych miejscowościach, z tym że w szczególnie atrakcyjnych ze względu na zabytki miastach, jak Florencja, Wenecja, Rzym czy Neapol, zanotowano znaczny napływ turystów.

W ostatni długi weekend lata otwartych jest we Włoszech ponad 300 muzeów i miejsc zabytkowych, tłumnie odwiedzanych przez przybyszów zarówno z zagranicy, jak i z innych rejonów Włoch.

W Rzymie, podobnie jak w zeszłym roku, na siedmiu placach miasta w piątek wieczorem zorganizowane zostaną bale i tańce oraz pokazy ogni sztucznych.

Największy bal z okazji obchodzonego 15 sierpnia święta Ferragosto odbędzie się na Piazza del Popolo, natomiast na położonym niedaleko murów Watykanu Piazza Risorgimento będzie można posłuchać koncertu muzyki klasycznej z udziałem 20 pianistów.

Dzień 15 sierpnia, nazywany Ferragosto, ma we Włoszech jeszcze starożytną tradycję. Pierwszy cesarz rzymski Oktawian August w 18 roku przed naszą erą ustanowił w połowie sierpnia święto "feriae Augusti", zbiegające się w czasie z uroczystościami religijnymi ku czci bogini Diany. W feriae Augusti znikały różnice stanów i niewolnicy mogli bawić się na równi z panami, wspólnie świętując również okres dojrzewania i zbiorów płodów rolnych.

W IX wieku papież Leon IV oficjalnie ustanowił 15 sierpnia świętem Matki Bożej.

W całym Kościele od 1950 roku na mocy dogmatu Piusa XII o Wniebowzięciu Matki Bożej 15 sierpnia jest świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)