Wyłoniono "Ośmiu Wspaniałych" Warszawy
8 wolontariuszy w wieku od 14 do 19 lat
otrzymało podczas gali w warszawskiej Sali Kongresowej
medale i nagrody stołecznej edycji konkursu nastolatków "Ośmiu
Wspaniałych". Uczestnicy konkursu opiekują się dziećmi z domów
dziecka, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, młodszym
rodzeństwem, pomagają w nauce kolegom i koleżankom.
12.05.2005 | aktual.: 12.05.2005 15:53
Wśród nagrodzonych jest Monika Cegielska (15 lat, Rembertów), która pomaga osobom wychodzącym z uzależnień; Agata Dajczenko (17 lat, Praga Północ), wolontariuszka w hospicjum i Hanna Gąsiennica (15 lat, Białołęka), pomagająca rówieśnikom w nauce harcerka.
Inna nagrodzona, Judyta Kaczmarska (18 lat, Wawer) jest trenerką zespołu cheerleaderek, a Bartosz Mazurek (18 lat, Legionowo) to harcerz angażujący się w animowanie szkolnego życia. Kinga Najkowska (16 lat, Ursus) przeprowadziła w swojej szkole akcję charytatywną na rzecz ofiar tsunami, a Paweł Prusakiewicz (19 lat, Praga Północ) pomaga dzieciom z chorobą nowotworową. Nagrodzono też Sylwię Walicką (18 lat, Ochota), która pomaga osobom starszym.
Organizowany przez samorządy w całym kraju konkurs "Ośmiu Wspaniałych" skierowany jest do nastolatków, którzy jako wolontariusze angażują się w życie społeczne. "Konkurs promuje młodzież, która nie akceptuje brutalności, przemocy i uzależnień, ale kształtuje własne życie odpowiedzialnie i mądrze oraz bezinteresownie angażuje się w życie społeczne" - napisano w statucie nagrody.
Inspiracją dla nazwy i idei konkursu był znany western "Siedmiu wspaniałych", którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku.
Samorządowy konkurs nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" po raz pierwszy został ogłoszony w 1992 roku. Jego organizatorem jest Fundacja "Świat na Tak". Fundacja powołuje Ogólnopolski Komitet Organizacyjny składający się z przedstawicieli władz samorządowych miast uczestniczących w konkursie oraz innych instytucji. Obecnie w konkursie bierze udział 75 miast w całej Polsce.