Wyłoniono finalistów psiego castingu
Pięć kundelków zakwalifikowano do finału, którego zwycięzca odsłoni w Toruniu pomnik upamiętniający Zbigniewa Lengrena, twórcę postaci profesora Filutka i towarzyszącego mu psa Filusia. Odsłonięcie pomnika odbędzie się drugiego lutego na Starym Mieście.
Finalistami zostali Felek, Łatek, Psotka, Reks i Truptuś. Konkurs został zorganizowany przez Urząd Miasta Torunia.
Do castingu zgłosiło się 29 psów. Cztery nie spełniły wymogów formalnych. Odrzucając za duże lub zbyt włochate, wyłoniliśmy piątkę finalistów - powiedział dyrektor Andrzej Szmak z toruńskiego magistratu.
Zwycięzcę psiego castingu wybierze córka zmarłego przed dwoma laty związanego z Toruniem satyryka, Katarzyna Lengren.
Pani Kasia Lengren wskaże też dublera. To na wypadek, gdyby w tym harmidrze "gwiazdor" uciekł z parówką lub w ogóle się przeraził. Piesek ma bowiem odsłonić pomnik, ciągnąc za parówkę, do której przywiązana będzie materia zasłaniająca kompozycję. Przeważały zgłoszenia z Torunia, ale były też psie kandydatury z regionu kujawsko-pomorskiego: Grudziądza, Włocławka, a nawet Ząbkowic Śląskich - dodał dyrektor.
W czasie castingu właściciele wychwalali zalety swoich podopiecznych, ich inteligencję, skoczność, podatność na tresurę oraz zdolności iluzjonistyczne. Jeden pies nadesłał nawet swoje curriculum vitae z odciskiem lewej łapy - zaznaczył Szmak.
Pomnik - instalacja, który ma zostać odsłonić przez pieska, przedstawia odlaną z brązu latarnię, przy której siedzi brązowy Filuś, czekający na swojego pana, profesora Filutka, z jego kapeluszem w pyszczku.
Projektując pomnik chciałem stworzyć rzecz o nadziei. Nadziei na powrót nie tylko Filutka, ale w ogóle humoru prezentowanego przez takich ludzi jak Lengren, Starsi Panowie czy Stefania Grodzieńska - powiedział autor aranżacji Zbigniew Mikielewicz.
Znany rysownik, twórca legendarnej postaci profesora Filutka i jego towarzysza psa Filusia, zmarł dwa lata temu. 12 lutego 2005 r. minie 86. rocznica jego urodzin. Lengren pochodził z rodziny o korzeniach szwedzkich, która osiadła w Toruniu przed wojną. Urodził się w 1919 r. w Tule (Rosja), ale w Toruniu ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W 1946 r. związał się z krakowskim "Przekrojem", gdzie w latach 1948-2003 ukazywał się jego słynny komiks o prof. Filutku i psie Filusiu. Pierwowzorem postaci profesora Filutka był profesor Witold Lis-Olszewski, jeden z założycieli Wydziału Prawa toruńskiego uniwersytetu. Sympatyczny piesek Filuś pojawił się w komiksie w latach 60.