ŚwiatWykrywacz pękniętych szyn

Wykrywacz pękniętych szyn

Bezdotykowy wykrywacz uszkodzonych szyn, zamontowany w pociągach pasażerskich lub towarowych, może zapobiec wielu katastrofom kolejowym - informuje serwis internetowy Uniwersytetu Warwick.

Wykrywacz pękniętych szyn
Źródło zdjęć: © AFP

Brytyjscy naukowcy opracowali ultradźwiękowy wykrywacz uszkodzonych szyn. W odróżnieniu od dotychczas stosowanych, może on pracować nawet w szybkim pociągu, jadącym z prędkością ponad 100 km/h.

Urządzenia te sprawiają, że badanie szyn może się odbywać bez dotykania ich. Dzięki wykorzystaniu przetworników elektromagnetycznych - wytwarzających ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości - nie jest konieczny ich kontakt z szyną. W szynie powstaje bowiem specjalny rodzaj fali sprężystej - tzw. fala Rayleigha - która wędruje w powierzchniowej części główki szyny (w pobliżu powierzchni, po której toczą się koła).

Wszelkie uszkodzenia dają charakterystyczne zmiany sygnału. Przy większych prędkościach jazdy sygnał zanika, przy wyższych - ulega nagłemu wzmocnieniu wskutek interferencji. W ten sposób łatwo jest ustalić zakres i umiejscowienie uszkodzeń. Gdyby udało się wyposażyć w takie detektory wszystkie pociągi w kraju, można by otrzymać działającą przez całą dobę, ogólnokrajową sieć ruchomych, skutecznych stacji kontrolnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)