Wykorzystaj stare gazety do odzyskiwania cennych metali
Stare gazety można wykorzystać nie tylko na podpałkę czy do produkcji papieru toaletowego, ale także do odzyskiwania cennych metali - informuje "New Scientist".
Specjaliści z zespołu Katsutoshi Inoue z japońskiego uniwersytetu Saga rozdrobnili i wypłukali stare gazety, po czym dodali do powstałej pulpy substancję zawierającą chlor.
Chlorowany papier poddano następnie działaniu dimetylaminy (DMA) i formaldehydu, uzyskując żel. Po jego wysuszeniu powstał proszek.
Jak się okazało, żel powstały z połączenia papieru z DMA znakomicie wiąże metale z roztworu, powstałego po rozpuszczeniu metalowych odpadów w kwasie solnym. Taki roztwór zawiera pospolite metale w rodzaju cynku, żelaza czy miedzi w stężeniu od 190 do 840 części na tysiąc, ale także złoto (250 części na milion) oraz platynę i pallad (od 11 do 16 części na milion). Żel okazał się bardzo wybredny - wchłonął około 90% palladu, platyny i złota, za to prawie wcale nie przyjął miedzi, cynku ani żelaza.
Struktura zawartej w żelu celulozy pozwala chemikaliom swobodnie ją penetrować, co zwiększa chłonność - kilogram żelu może zatrzymać 906 gramów złota. Po oddzieleniu złota żel można wykorzystać ponownie. W ten sposób można by odzyskiwać na przykład złoto i platynę ze starych urządzeń elektronicznych - komputerów, telewizorów czy telefonów komórkowych.
Na razie nie wiadomo, dlaczego żel jest tak selektywny - być może to zasługa grup aminowych DMA. Sporym minusem metody jest jej powolność - wchłanianie cennych metali trwa co najmniej pięć godzin.