PolskaWykopią dinozaura "na żywo"

Wykopią dinozaura "na żywo"

Jak znaleźć szkielet dinozaura? Jak wydobywa się ciosy mamuta albo ważącą 20 kilogramów skamieniałą muszlę? Wkrótce miliony telewidzów będą mogły zobaczyć to "na żywo". W Polsce zostanie wyprodukowane pierwsze na świecie reality show poświęcone paleontologii.

Wykopią dinozaura "na żywo"
Źródło zdjęć: © AFP

Program zrealizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Nauk o Ziemi "Phacops" we współpracy z komercyjną stacją telewizyjną, której nazwa na razie trzymana jest w ścisłej tajemnicy. Zdjęcia mają być kręcone m.in. w bełchatowskiej kopalni węgla brunatnego.

Skąd pomysł na taki program? Nie chodzi o show, ale o naukę poprzez ciekawy program - mówi łodzianin Adrian Kin, prezes stowarzyszenia Phacops. To ogromna szansa na spopularyzowanie paleontologii i nauki o Ziemi. To, co zostanie znalezione w trakcie nagrywania programu, pomoże odbudować zbiory geologiczne zniszczone podczas II wojny światowej.

Według Adriana Kina realizatorzy programu biorą pod uwagę sześć do ośmiu miejsc w kraju najbardziej atrakcyjnych z punktu widzenia paleontologów. O tym, w którym z nich naukowcy rozpoczną wykopaliska, mają decydować telewidzowie. Także widzowie mają planować kolejne poczynania ekipy. Poza tym wybrani telewidzowie, którzy będą regularnie śledzić prace paleontologów, uzyskają szansę na dołączenie do ekipy naukowców na terenie wykopalisk.

Do każdego odcinka programu będzie zapraszany naukowiec, który fachowo opowie o znalezisku. Natomiast członkowie Phacops będą mówić o wykopaliskach językiem opisowym, zrozumiałym dla każdego telewidza bez względu na wiek i wykształcenie.

Kiedy zobaczymy paleontologów w telewizji? Gotowy jest już cały harmonogram, ale muszę zachować dyskrecję co do terminów nagrań, miejsc, kosztów i sponsorów naszego reality show. Takie są ustalenia między naszym stowarzyszeniem i telewizją, która jest zainteresowana projektem - mówi Kin. Phacops powstało przed 4 laty. Mózgiem stowarzyszenia jest Kin, który poszukiwał skamielin już jako siedmiolatek. Dziś ma 27 lat i doktoryzuje się na uniwersytecie w Amsterdamie. Jego zbiory zgromadzone w łódzkiej siedzibie stowarzyszenia liczą 40 tys. eksponatów.

Honorowym członkiem Phacops jest m.in. Piotr Pustelnik, wybitny polski alpinista i himalaista. Stowarzyszenie tworzą paleontolodzy, geolodzy i biolodzy z polskich uczelni.

Jedyne odnalezione w Polsce szczątki dinozaura wykopali w rejonie Tomaszowa Maz. W wyrobisku bełchatowskiej kopalni znaleźli fragment szkieletu krokodyla sprzed 18 mln lat i prawie kompletny kościec nosorożca, którego wiek oszacowali na 50 tys. lat. Marcin Darda

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)