Wykopaliska na Majdanku - może w przyszłym roku
Archeolodzy z Polski i Izraela będą pracować nad wskazaniem miejsc na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie mogą być zakopane pamiątki po więźniach obozu. Dyrektor Muzeum Edward Balawejder powiedział, że być może w przyszłym roku przeprowadzone zostaną tu prace wykopaliskowe.
15.11.2005 | aktual.: 16.11.2005 07:37
Balawejder podkreślił, że stanie się to dopiero po opracowaniu i analizie przestrzeni byłego obozu dokonanej przez archeologów. Mamy zamiar zrobić rozpoznanie tej przestrzeni, w której mogą być jeszcze ukryte jakieś przedmioty należące do więźniów. Jeśli uda się zdobyć pieniądze na wykopaliska, to na wyznaczonych przez archeologów miejscach będziemy próbować coś znaleźć - powiedział.
W październiku na terenie obozu grupa badaczy i dokumentalistów filmowych z Izraela, Wielkiej Brytanii i USA przeprowadziła prace wykopaliskowe. Towarzyszyli im byli więźniowie Majdanka obecnie mieszkający w Australii.
Znaleziono około 50 różnych przedmiotów m.in. medaliki, oprawki okularów, pierścionki, monety, wyroby ceramiczne. To były pamiątki i cenne rzeczy więźniów. Wszystkie są jakoś uszkodzone. Te przedmioty są własnością muzeum. Zostaną sfotografowane, opisane, skatalogowane a potem udostępnione dla zwiedzających - zapewnił Balawejder.
Byli więźniowie mówili, że zakopano te przedmioty zaraz po przywiezieniu ich do obozu. Tego dnia zostali przywiezieni wieczorem, było jakieś zamieszanie i hitlerowcy zabierali im wszystko następnego dnia. Więźniowie widząc, co ich czeka, zgromadzili te cenne dla nich rzeczy razem i zakopali - dodał.
Opisaniem znaleziska zajmie się dwóch archeologów - polski Andrzej Hunicz i izraelski Josef Porath. To oni po analizie wszystkich materiałów wskazać mają ewentualne miejsca, gdzie jeszcze coś może być schowane. Na przeprowadzenie prac wykopaliskowych musi być zgoda konserwatora zabytków.
Dyrektor Muzeum podkreśla, że na terenie byłego obozu wykopaliska były przeprowadzane wielokrotnie. Wszystko, co zostało znalezione na Majdanku, jest własnością muzeum.
Mamy w sumie około 300 tys. tzw. muzealiów ruchomych. Są to m.in. buty, ubrania, naczynia należące do więźniów, ich pamiątki, rzeczy osobiste, wiersze, różańce, modlitewniki, tałesy - powiedział Balawejder.
Obóz koncentracyjny na Majdanku był drugim co do wielkości, po Auschwitz, takim obozem w Europie. Funkcjonował od października 1941 do lipca 1944 r. Hitlerowcy wymordowali tutaj około 230 tys. ludzi ponad 50 narodowości, w tym około 100 tys. Żydów. Więźniowie umierali tu z powodu głodu, chorób, prymitywnych warunków bytowania, ginęli w egzekucjach i komorach gazowych.