Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS ze wsparciem dla Anny M. Anders
• Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS w Wigrach
• Bierze w nim udział m.in. Anna Maria Anders
• Anders jest kandydatką PiS na senatora w wyborach uzupełniających
• Na posiedzeniu poruszono tematy ważne dla ziemi suwalskiej
• Za dwa tygodnie planowane jest wyjazdowe posiedzenie w Łomży
Trzy stanowiska, dotyczące m.in. infrastruktury drogowej i kolejowej w regionie oraz bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski, przyjął klub parlamentarny PiS w czasie piątkowego, wyjazdowego posiedzenia w pokamedulskim klasztorze w Wigrach (Podlaskie).
Parlamentarzyści udzielili też poparcia Annie Marii Anders - kandydatce tej partii na senatora w wyborach uzupełniających, które w części województwa podlaskiego odbędą się 6 marca.
Anders, która, jak powiedziała dziennikarzom, po raz pierwszy brała udział w posiedzeniu klubu PiS, odnosząc się do przyjętych przez klub uchwał mówiła, że czuje się "specjalnie związana" z kwestiami bezpieczeństwa, przypomniała też tradycje wojskowe swojej rodziny, w tym ojca gen. Władysława Andersa. Jak dodała, zależy jej na promocji historii regionu.
Klub PiS przyjął w Wigrach trzy stanowiska: w sprawie infrastruktury drogowej i kolejowej województwa podlaskiego, bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski oraz polityki historycznej regionu podlaskiego.
- Należy pamiętać, że kiedy klub parlamentarny PiS podejmuje uchwały czy stanowiska, to są to stanowiska czy uchwały większości parlamentarnej. Jest to też zobowiązanie dla rządu - mówił dziennikarzom wiceszef MSWiA i podlaski poseł Jarosław Zieliński.
W stanowisku w sprawie infrastruktury drogowej i kolejowej województwa podlaskiego zapisano m.in., że PiS rozwój infrastruktury komunikacyjnej w tzw. Polsce Wschodniej traktuje jako "kluczowy dla jej przyszłości".
"Wszystkie części naszego kraju powinny rozwijać się równomiernie. Pragniemy przyspieszyć budowę rozpoczętych inwestycji drogowych i kolejowych oraz zrealizować te, które pozostają jeszcze w sferze projektów i uzgodnień" - napisano w tym stanowisku.
W kwestii bezpieczeństwa państwa parlamentarzyści PiS przyjęli stanowisko, w którym chcą wzmocnienia jednostek wojskowych we wschodniej części kraju. W tym kontekście wymienili jednostkę w Suwałkach; w przeszłości był to pułk, obecnie dywizjon artylerii przeciwpancernej.
W stanowisku poświęconym tzw. polityce historycznej przypomniano, że w 1939 roku ten region znalazł się w granicach ZSRR, mieszkańców dotknęły m.in. masowe wywózki na Syberię. Opisana została obława augustowska, czyli akcja sowietów z lipca 1945 roku przeciwko niepodległościowemu podziemiu. Miejsc pochówków ofiar tej obławy nie udało się do dziś ustalić, próbuje to zrobić IPN. PiS przypomniał, że z jego inicjatywy, w 2015 roku, 12 lipca został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
W stanowisku podkreślono, że powinnością władz RP i wszystkich Polaków są działania w celu uzyskania jak najszerszej wiedzy o naszej przeszłości, w tym odkrywanie miejsc spoczynku ofiar czy wszystkich okoliczności zbrodni oraz pielęgnowanie tradycji i pamięci historycznej.
Wczesnym popołudniem część posłów i senatorów PiS uczestniczących w posiedzeniu, wraz z niektórymi ministrami i wiceministrami rządu premier Beaty Szydło, wzięła udział w spotkaniach z mieszkańcami Suwałk, Augustowa, Sejn i Gib.
Za dwa tygodnie podobne wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego PiS planowane jest w Łomży, która także znajduje się w senackim okręgu wyborczym nr 59, gdzie 6 marca odbędą się wybory.
Anna Maria Anders jest jednym z sześciu kandydatów, którzy będą walczyć o mandat po senatorze PiS Bohdanie Paszkowskim, pełniącym obecnie funkcję wojewody podlaskiego. Senacki okręg wyborczy nr 59, w którym te wybory się odbędą, obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki.