Wyjątkowe odkrycie młodego Polaka
We wtorek, 30 czerwca w serwisie internetowym Minor Planet Center opublikowano nowe cyrkularze z informacjami o kometach odkrytych za pośrednictwem sondy SOHO. Wśród nich znalazło się kilka polskich znalezisk, w tym jedno wyjątkowe - odkrycie setnej komety należącej do grupy Meyera. Dokonał tego Eryk Banach, młody miłośnik astronomii z Krapkowic koło Opola.
Eryk Banach odnalazł obiekt 8 marca 2009 roku na zdjęciach wykonanych dnia poprzedniego przez koronograf LASCO C2. Młodemu miłośnikowi astronomii udało się wytropić mały, dość szybko poruszający się obiekt oraz zgłosił go na stronie projektu Sungrazing Comets. Chwilę po tym Banach otrzymał nieoficjalne potwierdzenie odkrycia.
Oficjalna lista z najnowszymi odkryciami, na której pojawiła się kometa odkryta przez Polaka, została opublikowana zaledwie kilka dni później przez Karla Battamsa, koordynator projektu. To już szósta kometa odkryta przez Banacha.
Komety z grupy Meyera pojawiają się na zdjęciach uzyskiwanych przez koronograf LASCO dość rzadko. Rocznie odkrywa się około dziesięciu obiektów tego typu, co stanowi mniej więcej 5% wszystkich komet odkrywanych przez Obserwatorium SOHO.
Cechą charakterystyczną komet Meyera jest brak lub obecność bardzo słabej otoczki, przez co obiekty te na fotografiach przypominają raczej małe planetoidy niż komety. W przeciwieństwie do komet Kreutza, Meyery są jednak w stanie przetrwać przelot obok Słońca, nawet jeśli znajdują się w niewielkiej odległości od gwiazdy.
Maik Meyer, odkrywca 40 komet SOHO oraz wspominanej grupy komet, z okazji odkrycia jubileuszowego obiektu funduje pamiątkową nagrodę. Pod koniec bieżącego roku Eryk Banach otrzyma nowy tom publikacji "Cometography", w której opisana została historia odkryć oraz badania komet obserwowanych w ostatnich dekadach.