Trwa ładowanie...
d8wl9ly
22-10-2009 10:50

Wygrali walkę o kamieniołom

Góra Włodzicka (757 m n.p.m.), położona w Sudetach Środkowych, na polsko-czeskim pograniczu, nie zostanie przerobiona na kamień pod budowę dróg oraz nasypów kolejowych.

d8wl9ly
d8wl9ly

Przeciwko planom wrocławskiej firmy Janex, która chciała wydobywać tam melafir, solidarnie zaprotestowali mieszkańcy wsi Świerki, ekolodzy, działające w gminie stowarzyszenie, a nawet pisarka Olga Tokarczuk, mieszkająca w pobliskim Krajanowie.

Protest, co w takich przypadkach rzadko się zdarza, poparły także lokalne władze i dzięki temu kamieniołomu nie będzie.
- Byłem przeciwny tej inwestycji, bo w Świerkach mamy już jeden kamieniołom, który jest ogromnym utrapieniem dla mieszkańców - wyjaśnia Sławomir Karwowski, wójt gminy wiejskiej Nowa Ruda. - Wiem, że są gminy, które chwalą sobie takie sąsiedztwo, bo również na tym korzystają. U nas, niestety, tak się nie dzieje.

Na 500 mieszkańców wsi Świerki, 400 aktywnie wsparło protest. Ich największymi sprzymierzeńcami okazali się ekolodzy.

Przede wszystkim Ryszard Gnyp z Boguszowa-Gorców, który wcześniej pomógł zablokować budowę drugiego kamieniołomu w miejscowości Ryb-nica Leśna koło Wałbrzycha. Tam także inwestycja miała być realizowana wbrew woli większości mieszkańców, jednak za przyzwoleniem władz gminy Mieroszów.

d8wl9ly

- Kiedy likwidowano wałbrzyskie kopalnie i miejscowe zakłady przemysłu ciężkiego, podkreślano, że teraz będziemy regionem żyjącym z turystyki - mówi Ryszard Gnyp. - Tymczasem znów jest realizowana rabunkowa gospodarka surowców skalnych. Materiał pod budowę dróg i autostrad jest potrzebny, ale nie można go pozyskiwać kosztem jednego tylko regionu.

Uratowana Góra Włodzicka ma być lokalną atrakcją turystyczną. Wiedzie przez nią zielony szlak z Kościelca na Wielką Sowę. Z jej szczytu roztacza się piękny widok na czeską stronę Sudetów.
- Już zabezpieczyliśmy niebezpieczne odcinki szlaku turystycznego oraz taras widokowy - mówi Wacław Łukasiewicz, sołtys Świerków. - Teraz mamy w planach odbudowę kamiennej wieży widokowej na szczycie. Na razie są tam tylko ruiny jej poprzedniczki.

Na Dolnym Śląsku jest obecnie eksploatowanych 141 złóż surowców skalnych. Wciąż prowadzone są postępowania administracyjne o wydanie nowych koncesji.

W 2008 roku wydano ich 12, a w ciągu niespełna dziesięciu miesięcy 2009 roku już 13. Najwięcej kamieniołomów jest na terenie byłego województwa wałbrzyskiego.

d8wl9ly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8wl9ly
Więcej tematów