PolskaWydawcy i księgarze przeciw wyższemu VAT na książki i prasę

Wydawcy i księgarze przeciw wyższemu VAT na książki i prasę

Wyższy VAT na książki i prasę
specjalistyczną jest zagrożeniem dla kultury - uważają wydawcy i
księgarze. W oświadczeniu przedstawiciele
stowarzyszeń z branży książki i prasy domagają się bezterminowego
przedłużenia zerowej stawki podatku VAT na książki i prasę
specjalistyczną i utrzymania dotychczasowej zasady rozliczania
podatku VAT od sprzedaży książek i prasy.

31 grudnia 2007 r. skończy się wynegocjowany z UE okres przejściowy na stosowanie w Polsce zerowej stawki VAT przy sprzedaży książek. Od 2008 r. podatek ten ma wynieść 7 proc.

"Skutkiem wprowadzenia podwyższonej stawki VAT na książki i prasę w innych krajach był zawsze niemal identyczny procentowy spadek poziomu czytelnictwa" - argumentują autorzy oświadczenia i tłumaczą, że już teraz, jak wykazały wyniki badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, liczba osób czytających zmniejszyła się z 58 proc. w 2005 r. do 50 proc. w 2006 r., natomiast liczba rozpowszechnionych egzemplarzy gazet spadła oá15 proc.

"W sytuacji, gdy co drugi Polak nie czyta wogóle, dawanie impulsu do pogłębiania się tych niekorzystnych zjawisk przez podwyższanie podatku VAT, które spowoduje wzrost cen, jest szczególnie niepokojące" - argumentują.

Wydawcy i księgarze wyrazili też zaniepokojenie planowaną likwidacją tzw. szczególnego momentu powstawania obowiązku podatkowego iáwprowadzeniem zasad ogólnych do rozliczania VAT od sprzedaży książek i prasy. Ich zdaniem zmiany te spowodują pogorszenie się sytuacji finansowej wydawców, spadek sprzedaży, wzrost kosztów, utratę płynności finansowej i likwidację wielu małych wydawnictw książkowych i tytułów prasy naukowej, kulturalnej i lokalnej.

"Oznacza to dalsze skomercjalizowanie rynku wydawniczego, które nie służy misyjnej roli książki i prasy" - napisali.

Pod tekstem oświadczenia podpisali się przedstawiciele: Izby Księgarstwa Polskiego, Izby Wydawców Prasy, Polskiej Izby Druku, Polskiej Izby Książki, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiego Związku Bibliotek, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych i Związku Wydawców Polskich.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)