Trwa ładowanie...
dha99gt
24-12-2007 13:33

Wydarzenia muzyczne w Polsce w 2007 r.

Koncerty Rolling Stonesów, Genesis, nowojorskich filharmoników i projekt muzyczny Leszka Możdżera i Larsa Danielssona pt. "Pasodoble" można uznać za jedne z najciekawszych wydarzeń muzycznych w 2007 roku.

dha99gt
dha99gt

Odeszli: Mieczysław Wojnicki, piosenkarz i śpiewak operetkowy; Tadeusz Nalepa, gitarzysta i wokalista, założyciel Blackout; Jacek Lech, piosenkarz; Andrzej Kurylewicz, kompozytor, pianista; prof. Franciszek Wesołowski, kompozytor, teoretyk i badacz muzyki; Mirosław Breguła z zespołu Universe.

STYCZEŃ

Rok 2007 został ogłoszony Rokiem Karola Szymanowskiego przez Sejm, z okazji 125. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci wybitnego kompozytora.

19 stycznia koncertem w Białymstoku Rafał Blechacz, zwycięzca 15. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina rozpoczął krajowe tournee, w ramach którego koncertował m.in. w Lublinie, Rzeszowie, Katowicach i Częstochowie.

LUTY

Bielska Zadymka Jazzowa wyrasta na jeden z najciekawszych festiwali. Gwiazdą tegorocznej edycji (1-4 lutego) był wybitny amerykański kontrabasista jazzowy Charlie Haden ze swym Quartetem.

dha99gt

5 lutego Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpiła podczas koncertu w ramach sezonu koncertowego Europejskiej Unii Nadawców razem z Kapelą Jana Karpiela "Bułecki" z Zakopanego, która zaprezentuje oryginalną muzykę ludową Tatr.

7 lutego wokalistka Ania Dąbrowska otrzymała najwięcej - osiem nominacji - w tegorocznej edycji nagród polskiego środowiska muzycznego - Fryderyków 2006.

9 lutego wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ryszard Parulski poinformował, że Krzysztof Penderecki skomponuje utwór, który zostanie wykonany podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

MARZEC

4 marca w wieku 64 lat zmarł Tadeusz Nalepa, gitarzysta i wokalista, zwany ojcem polskiego bluesa. W 1965 założył zespół Blackout, od 1968 grupa występowała jako Breckout.

dha99gt

9 marca po raz pierwszy wykonano jednocześnie cztery symfonie Karola Szymanowskiego. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach uczciła w ten sposób trwający Rok Karola Szymanowskiego.

Od 17 do 24 marca sześcioma przedstawieniami operowymi i jednym koncertem Opera Śląska w Bytomiu uczciła 50-lecie pracy artystycznej wybitnego polskiego tenora, Wiesława Ochmana.

KWIECIEŃ

13 kwietnia zmarł Andrzej Kurylewicz pianista, kompozytor, trębacz, puzonista i dyrygent - urodził się w 1932 r. we Lwowie. Był jednym z pionierów muzyki jazzowej w Polsce. Zmarł 13 kwietnia tego roku w Warszawie. Wraz z żoną - piosenkarką Wandą Warską prowadził słynną piwnicę jazzową na warszawskim Starym Mieście, w której odbywały się wieczory muzyczne i poetyckie.

dha99gt

19 kwietnia odbyła się premiera wspólnego projektu muzycznego Leszka Możdżera i Larsa Danielssona pt. "Pasodoble" w ramach 43. Festiwalu Jazz Nad Odrą. (18 -22 kwietnia). MAJ

3 maja odbył się koncert amerykańskiej orkiestry New York Philharmonic (NYPO) w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Występ ten był inauguracją europejskiej trasy orkiestry słynnej orkiestry.

31 maja jeden z najsłynniejszych chłopięcych chórów Windsbacher Knabenchor z Niemiec wystąpił wraz z renomowaną izraelską orkiestrą kameralną Jerusalem Baroque Orchestra w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła. Koncert odbywał się w ramach obchodów 750-lecia lokacji miasta.

dha99gt

CZERWIEC

7 czerwca słynny włoski kompozytor Ennio Morricone w wystąpił z orkiestrą Roma Sinfonietta, w ramach obchodów 750-lecia lokacji Krakowa. Podczas koncertu na Rynku Głównym, zaprezentowano m.in. kantatę "Pieśń o Bogu ukrytym", zainspirowaną poematem Karola Wojtyły.

10 czerwca koncertem hymnu Henryka Mikołaja Góreckiego "Beatus Vir" i utworem Marka Stachowskiego na 25 krakowskich dzwonów zakończyły się w niedzielę główne obchody jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa, trwające od 1 czerwca.

13 czerwca około 45 tys. widzów na Stadionie Śląskim w Chorzowie wysłuchało koncertu dwóch amerykańskich zespołów - legendy grunge'u Pearl Jam oraz poprzedzającej jej występ formacji Linkin Park. Na występ obu zespołów najwytrwalsi fani czekali przed stadionem już od poprzedniego dnia.

dha99gt

17 czerwca podczas ostatniego dnia 44 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Opole 2007" Jerzy Połomski zaśpiewał finałową piosenkę w dedykowanym Sewerynowi Krajewskiemu koncercie "Niebo z moich stron".

20 czerwca nastąpiła inauguracja Festiwalu Witolda Lutosławskiego - "Łańcuch".(20-24 czerwca). W ramach trwającego do 24 czerwca festiwalu zrealizowano bardzo ciekawy projekt Lutosławski Youth Orchestra. Młodzi muzycy z całej Europy, pracowali nad utworami artysty pod batutą Christiana Eggena. Ukoronowaniem był koncert finałowy Festiwalu, w którym wystąpili młodzi muzycy oraz soliści: Łucja Szablewska, Wojciech Maciejowski i Adrian Janda.

21 czerwca koncert brytyjskiej grupy Genesis na Stadionie Śląskim w Chorzowie zgromadził ponad 50 tys. widzów.

dha99gt

23 czerwca połączone orkiestry, chóry i soliści z Polski, Niemiec i Norwegii wspólnie wykonały w szczecińskiej archikatedrze najsłynniejsze dzieło wybitnego polskiego kompozytora współczesnego Krzysztofa Pendereckiego - "Pasję według św. Łukasza".

Od 29 czerwca do 21 lipca trwała 16. edycja festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, podczas której zaprezentowali się znakomici amerykańscy artyści - trębacz Wynton Marsalis, saksofonista i kompozytor Ornette Coleman i wokalistka Natalie Cole.

30 czerwca rozpoczął się po raz 13. Międzynarodowy Festiwal Plenerowy "Jazz na Starówce" w Warszawie. Na sobotnich koncertach w lipcu i w sierpniu wystąpili znakomici muzycy jazzowi Z USA, Europy i Polski, m.in. David Murray Quartet, Nuevo Tango Ensamble, Tomasz Stańko i Michał Urbaniak. LIPIEC

3 lipca na koncert światowej sławy amerykańskiego zespołu Red Hot Chili Peppers na Stadion Śląski w Chorzowie przybyło ok. 60 tys. fanów.

4 lipca najsłynniejszy trębacz jazzowy świata Wynton Marsalis wraz z Lincoln Center Jazz Orchestra z Nowego Jorku wystąpili na warszawskim Torwarze. Koncert był jednym z głównych punktów programu Warsaw Summer Jazz Days.

11 lipca brytyjski gwiazdor muzyki pop George Michael wystąpił w Warszawie. Na Torze Wyścigów Konnych Służewiec śpiewał swoje przeboje, m.in. "Too Funky" czy "Jesus To A Child".

16 lipca irlandzka piosenkarka Sinead O'Connor, wystąpiła w Poznaniu z jedynym koncertem w Polsce.

17 lipca wybitny kompozytor muzyki klasycznej i filmowej Wojciech Kilar obchodził 75 urodziny. Tego dnia odbyła się Msza św. o błogosławieństwo dla Wojciecha Kilara, a także - dzień wcześniej - wieczorny koncert jego najważniejszych dzieł sakralnych w jasnogórskiej bazylice. Ponadto koncerty w ramach "Dnia Kilara" przygotowała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

25 lipca legendarny brytyjski zespół The Rolling Stones wystąpił w Warszawie. Przed koncertem grupy na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu minutą ciszy uczczono ofiary katastrofy polskiego autobusu we Francji. Koncertu wysłuchało ok. 40 tys. osób.

26 lipca brytyjski piosenkarz Rod Stewart wystąpił na terenie Stoczni Gdańsk. Koncert odbył się w ramach cyklu "Przestrzeń Wolności" dla upamiętnienia podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 r. Blisko 35 tys. osób przybyło na koncert.

SIERPIEŃ

15 sierpnia wykonaniem oratorium Josepha Haydna "Stworzenie świata" rozpoczął się XXXII Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie". Przez 17 festiwalowych dni w kościołach, synagogach, w zabytkowych wnętrzach i na dziedzińcach Krakowa wystąpili najwybitniejsi muzycy z całego świata.

Od 15 do 31 sierpnia odbywał się w Warszawie III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Tegoroczna edycja nazwana była "Wokół Wielkiego Romantyzmu - od Mozarta do Tomasza Stańki".

22 sierpnia z jedynym koncertem w Polsce wystąpiła w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku 140-osobowa Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej pod batutą jednego z najwybitniejszych dyrygentów Herberta Blomstedta.

31 sierpnia rozpoczął się trzydniowy 44. Międzynarodowy Sopot Festival 2007. Główną gwiazdą festiwalu była amerykańska wokalistka Norah Jones.

WRZESIEŃ

5 września światowej sławy amerykańska sopranistka Barbara Hendricks wystąpiła z recitalem w Filharmonii Łódzkiej. Jej koncert był jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego 6. Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi.

6 września koncertem "Beethoven - Missa Solemnis", w którym przedstawiono wyjątkowe beethovenowskie opracowanie części stałych mszy, zainaugurowany został we Wrocławiu 42. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans.

16 września muzyka Karola Szymanowskiego zabrzmiała w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych BOZAR. Była to pierwsza bogata prezentacja twórczości polskiego kompozytora w znaczącej instytucji kulturalnej Belgii. PAŹDZIERNIK

1 października rozpoczął się trwający siedem dni 10. Festiwal Muzyczny Polskiego Radia pt. "Szymanowskiego światy dalekie i bliskie", poświęcony kompozytorowi z okazji ogłoszenia roku 2007 Rokiem Karola Szymanowskiego.

1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powołał orkiestrę dla młodych muzyków - Sinfonia Iuventus, aby "stworzyć absolwentom uczelni muzycznych szansę na podjęcie działalności profesjonalnej w Polsce, tak aby nie musieli opuszczać kraju w celu poszukiwania pracy".

4 października w Bielsku-Białej rozpoczął się XII Festiwal Kompozytorów Polskich. Imprezie patronował Henryk Mikołaj Górecki. Tegoroczna edycja bielskiego festiwalu dedykowana była twórczości Jana Krenza. Melomani usłyszeli m.in. utwory Szymanowskiego na fortepian - Maski op. 34, w opracowaniu na orkiestrę, którego dokonał Jan Krenz, który też stał za pulpitem dyrygenckim.

11 października niecodzienną kompozycję przestrzenno-muzyczną "Aria" w Muzeum Sztuki w Łodzi zaprezentował kompozytor i pianista Zygmunta Krauze. "Arię" współtworzyli zwiedzający, którzy uruchamiając poszczególne zestawy audioinstalacji przestrzenno- muzycznej, nadawali kształt kompozycji.

27 października amerykańska piosenkarka Suzanne Vega, określana mianem "Leonarda Cohena w spódnicy", autorka piosenek z elementami folku i jazzu, wystąpiła w warszawskiej Sali Kongresowej.

Od 28 października do 2 grudnia trwała 17. edycja Festiwalu Muzyki Dawnej w Warszawie. Ponad stu wykonawców wystąpiło w 10 koncertach. Wybitne wykonania rokokowych sonat fletowych, polskich pieśni pasyjnych, średniowiecznych hymnów o patronach Polski, niemieckiej i czeskiej muzyki baroku pozwalają zaliczyć festiwal do wielkich wydarzeń muzycznych.

LISTOPAD

Od 8 do 26 listopada trwał 49 Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree. Gwiazdami festiwalu były zespoły Manhattan Transfer i Take 6 oraz Jack DeJohnette, Richard Galliano, Gary Burton oraz znakomici muzycy z Ukrainy. Polską scenę jazzową reprezentowali: saksofonista, kompozytor i aranżer Zbigniew Namysłowski, który obchodził podczas JJ 50-lecie pracy twórczej, oraz m.in. Hanna Banaszak, Radek Nowicki, Michał Tokajem, Michał Jaros i Michał Miśkiewicz.

11 listopada amerykański zespół Kronos Quartet wystąpił w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach jako gwiazda festiwalu Ars Cameralis. Zespół wykonał kwartety Henryka Mikołaja Góreckiego. Muzycy do swego repertuaru dołączyli też pięć pieśni kurpiowskich poleconych przez Henryka Mikołaja Góreckiego.

11 listopada Eliane Elias, brazylijska wokalistka i pianistka wystąpiła na jedynym koncercie w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

15 listopada rozpoczął tournee po Polsce znakomity szwedzki zespół jazzowy E.S.T.Esbjoern Svensson Trio.

23 listopada rozpoczął się w Kaliszu trzydniowy 34. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, poświęcony pamięci pianisty Mieczysława Kosza. Uczestniczyli w nim wirtuozi pianistyki z Polski, Francji, USA, Austrii, Szwecji i Danii. GRUDZIEŃ

7 grudnia znany bałkański reżyser Emir Kusturica wystąpił w Szczecinie w roli muzyka, grając na gitarze basowej. Towarzyszył mu cygański zespół The No Smoking Orchestra.

9 grudnia renomowana orkiestra symfoniczna BBC (BBC Symphony Orchestra) pod batutą Davida Zinmana opublikowała, z myślą o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, nowe nagranie kolęd Witolda Lutosławskiego.

10 grudnia znany kompozytor Zbigniew Preisner na jedynym koncercie w Polsce zaprezentował w płockiej katedrze utwory pochodzące z jego najnowszej płyty "Silence, Night and Dreams" ("Cisza, noc i sny"), wydanej ostatnio w Londynie.

10 grudnia Freddy Cole, amerykański wokalista i pianista, który należy do słynnej rodziny muzycznej Cole'ów - wystąpił w warszawskiej Sali Kongresowej w gwiazdkowym koncercie Ery Jazzu.

dha99gt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dha99gt
Więcej tematów