Wyciekły plany tajnej broni USA - ten laser będzie mógł...
Laser zdolny kontrolować wrogie samoloty, generator podwodnych fal czy urządzenie powodujące uczucie dotkliwego gorąca - to tylko niektóre z najnowocześniejszych typów nieśmiercionośnej broni, nad którymi pracuje Pentagon. Listę projektów, która wyciekła do sieci, opublikował serwis Publicintelligence.org.
05.01.2012 | aktual.: 05.01.2012 17:33
Niektórzy specjaliści sugerują, że dokument został opublikowany celowo, aby zdobyć odpowiedni rozgłos, co miałoby pomóc w walce o środki budżetowe na dalszy rozwój tych projektów. Pentagon oficjalnie ani nie zaprzeczył, ani nie potwierdził jego autentyczności.
Amerykańska armia większą wagę do niezabijających rodzajów uzbrojenia zaczęła przywiązywać w ostatnich dwóch dekadach, gdy zaangażowała się w liczne misje stabilizacyjne. Podczas tych operacji dochodziło do wielu sytuacji, kiedy użycie zwykłej broni było nie do przyjęcia, np. w konfrontacji z protestującym tłumem cywilów lub do zatrzymania pojazdu na punkcie kontrolnym.
Jednym z futurystycznych pomysłów amerykańskich inżynierów jest laser montowany na samolotach, za pomocą którego można przejmować kontrolę nad samolotami przeciwnika. Wiązka lasera miałaby podgrzewać skrzydła i stery wrogiej maszyny, co wiązałoby się ze zmianą opływu powietrza, a tym samym dawałoby możliwość zmiany kierunku lotu.
Inną wymyślną bronią do obezwładniania wroga, jest swoisty generator podwodnych fal. Urządzenie z pokładu okrętu miałoby wysyłać pod wodą "pulsujące fale dźwiękowe", wywołujące u płetwonurków wroga nieprzyjemne odczucia, zaburzenia równowagi oraz nudności.
Wśród opisanych projektów znalazł się również prototyp ADS (agn. Active Denial System). Brytyjska bulwarówka "Daily Mail" przypomina, że prace na nim zostały oficjalnie anulowane w 2008 roku, ale dwa lata później ta nieśmiercionośna broń została rozmieszczona w Afganistanie.
W dużym uproszczeniu jest to generator wiązek fal milimetrowych, które wystrzelone w kierunku człowieka powodują "uczucie gorąca powodującego mimowolne oddalenie się od promienia". Gazeta informuje, że spekuluje się, iż Pentagon chce skonstruować powietrzną wersję tej broni. Inną podobną bronią jest emiter fal mikrofalowych, który mógłby z dystansu uszkadzać silniki pojazdów, co skutkowałoby ich zatrzymaniem.
Wśród bardziej klasycznych broni, których używa się już teraz, są dłużej działające tasery, gumowe kule wypełnione gazem pieprzowym czy granaty dymne i hukowe, ale też urządzenia dźwiękowe przeznaczone do rozpraszania tłumów, a także broń laserowa powodująca tymczasową ślepotę.