ŚwiatWyciek ropy z rurociągu "Przyjaźń"

Wyciek ropy z rurociągu "Przyjaźń"

Do wycieku ropy z rurociągu naftowego "Przyjaźń" (Drużba) doszło w obwodzie briańskim, regionie Rosji graniczącym z Białorusią i Ukrainą. Nie ma zagrożenia katastrofą ekologiczną - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych.

Ministerstwo nie podało, kiedy miało miejsce zdarzenie, ani też ile ropy wyciekło z rurociągu.

Natomiast Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podało, iż do awarii doszło w sobotę w pobliżu miejscowości Krasnaja Sloboda. Uszkodzony został fragment rury, stanowiącej odgałęzienie na Białoruś. Awaria została usunięta w niedzielę wieczorem.

Według resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych, w wyniku uszkodzenia naftociągu wyciekło 48 metrów sześciennych ropy. Powstały dwie plamy o łącznej powierzchni 340 metrów kwadratowych.

Wcześniej Ministerstwo Zasobów Naturalnych informowało, że skażona została strefa o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych. W opinii resortu, "wyciek ropy może mieć istotne konsekwencje dla środowiska naturalnego w regionie".

Zdaniem ekspertów z Ministerstwa Zasobów Naturalnych, nie ma jednak mowy o groźbie katastrofy ekologicznej, przed którą ostrzegali miejscowi obrońcy środowiska naturalnego.

Źródła w Transniefcie - spółce, do której należy rosyjski odcinek "Przyjaźni" - zapewniły, że cała ta sytuacja nie wpływa na dostawy ropy z Rosji do Europy.

Rurociąg "Przyjaźń" to jedna z największych magistrali naftowych na świecie. Liczy 4 tys. kilometrów i może transportować 1,2 mln baryłek surowca dziennie.

Zaopatruje w ropę Polskę, Białoruś, Ukrainę, Litwę, Łotwę, Węgry, Słowację, Czechy i Niemcy. Pierwsza nitka naftociągu została wybudowana w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych, a druga - w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)