WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wybuch w tureckim kurorcie zabił 3 osoby, 20 ranił

Trzy osoby zginęły, a co
najmniej 20 zostało rannych w wybuchu, do którego
doszło w centrum miasta Antalya w południowej Turcji -
poinformowała miejscowa telewizja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybuch w tureckim kurorcie zabił 3 osoby, 20 ranił
(PAP/EPA)
WP

Natomiast według agencji prasowej Dogan, rannych zostało 71 osób, w tym Jordańczyk i czterech Izraelczyków. Konsul generalny Rosji w Antalyi Siergiej Alifanow poinformował też, że obrażenia odniosło dwóch Rosjan.

Do eksplozji doszło przed kawiarnią w handlowej części miasta, licznie uczęszczanej przez turystów. Przyczyna wybuchu nie jest na razie znana.

Władze poinformowały, że trwają poszukiwania dwóch podejrzanych, co sugerowałoby, że eksplozja była wynikiem zdetonowania bomby, choć nie powiedziano tego wprost.

WP

Wybuchł motocykl zaparkowany w pobliżu przystanku tramwajowego. Fragmenty pojazdu rozrzuciło po całej okolicy. Zginął uliczny sprzedawca - powiedział jeden z przedsiębiorców.

Strażacy gaszący pożar będący skutkiem wybuchu znaleźli na ulicy dwa częściowo zwęglone ciała. Trzecia ofiara zmarła w szpitalu. Zniszczonych zostało kilka motocykli i fasady kilku sklepów.

Położona nad Morzem Śródziemnym Antalya jest nazywana stolicą Riwiery Tureckiej.

Dzień wcześniej 10 Brytyjczyków i 11 Turków zostało rannych w serii eksplozji w tureckim kurorcie Marmaris. Sześć osób zostało rannych w tym samym czasie w wybuchu w Stambule. Do zamachów przyznała się organizacja Sokoły Wolności Kurdystanu.

WP

Dopóki przywódca zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullah Ocalan przebywa w więzieniu, dopóty "nasze bomby będą wybuchały w całej Turcji" - głosi oświadczenie grupy, cytowane przez agencję dpa.

PKK szczególnie aktywna jest w południowo-wschodniej Turcji, zamieszkanej w większości przez Kurdów. Uważana za organizację terrorystyczną przez UE i USA, walczy od 1984 roku o niezależność Kurdystanu. Konflikt kurdyjski kosztował już życie 37 tys. osób - partyzantów, żołnierzy, mieszkańców regionu.

Ocalan został schwytany przez ponad siedmiu laty i po zniesieniu w Turcji kary śmierci skazany na dożywocie.

W komunikacie "sokołów" ponownie wezwano cudzoziemców, aby trzymali się z dala od Turcji, a przede wszystkim jej turystycznych ośrodków.

WP

Sokoły Wolności Kurdystanu uważane są za najbardziej wojowniczą grupę dysydencką PKK - wielokrotnie w przeszłości przyznawały się do zamachów bombowych i sabotażu.

Anatolijska agencja prasowa podała tymczasem, że w poniedziałek zatrzymano członka Partii Pracujących Kurdystanu, podejrzewanego o planowanie kolejnego zamachu w Turcji - w mieście Izmir. Kilka innych osób zatrzymano za pomaganie podejrzanemu. Policja skonfiskowała substancje wybuchowe.

Polub WP Wiadomości
WP
WP