Wybory władz regionalnych Ruchu Palikota - kto wygrał?
W sobotę i niedzielę działacze RP wybierali przewodniczących struktur regionalnych partii. W części okręgów szefami struktur zostali dotychczasowi pełnomocnicy w regionie. W kilku przypadkach nie dokończono kongresów regionalnych, bo zabrakło kworum.
W okręgu gdańskim szefową regionu została dotychczasowa pełnomocnik tej struktury 41-letnia Agnieszka Gądek. Gądek jest z wykształcenia ekonomistką, pracowała do tej pory w instytucjach finansowych. Także w okręgu gdyńsko-słupskim przewodniczącym zarządu został dotychczasowy pełnomocnik - 37-letni Jarosław Milewczyk, z wykształcenia politolog. Zajmuje się dziennikarstwem - publikuje w tygodniku "Nie"; jest także właścicielem firmy związanej z ochroną środowiska.
Podobnie było w Poznaniu, gdzie szefem okręgu został dotychczasowy pełnomocnik - socjolog, Przemysław Szparag.
Również w Łodzi okręgiem będzie rządził dotychczasowy pełnomocnik przedsiębiorca Jarosław Pacholski. Wiceszefem łódzkich struktur będzie z kolei Krzysztof Makowski, b. szef SLD w woj. łódzkim.
Przewodniczącym zarządu chełmskiego RP został wybrany dotychczasowy pełnomocnik partii w tym okręgu Dariusz Buczek - 35-letni przedsiębiorca Buczek, mieszkaniec Biłgoraja, wcześniej członek SLD. Również w województwie kujawsko-pomorskim przewodniczącymi zarządów okręgowych zostali dotychczasowi pełnomocnicy: w Bydgoszczy - Natalia Falkowska-Wierczewska, a w Toruniu - Aleksander Weiwer.
Podobnie będzie w Lublinie, gdzie regionem pokieruje dotychczasowy pełnomocnik Jan Biss, który w przeszłości należał do SLD. We Wrocławiu wybory w RP wygrał Henryk Stachel, który pełnił obowiązki przewodniczącego od momentu, gdy wcześniejszy szef Ruchu w stolicy Dolnego Śląska - Wincenty Elsner dostał się do Sejmu.
Sytuacja nie zmieniła się m.in. w Sosnowcu, gdzie od czerwca na czele okręgu stoi pracownik korporacji telekomunikacyjnej Konrad Zych oraz w okręgu obejmującym m.in. Siedlce, gdzie funkcję tę dalej będzie pełnił Leon Kraszewski. Także w okręgu chrzanowskim przewodniczącym został ponownie wybrany na to stanowisko 52-letni Wiesław Piątkowski.
Szefową regionu obejmującego północno-zachodnią część woj. wielkopolskiego została Ewa Kalinowska, magister fizyki, pracowniczka administracji. Podczas Kongresu w Nowym Sączu przewodniczącą została Jolanta Reichert, właścicielka portalu internetowego.
Przewodniczącą w Katowicach została pracownica banku Monika Mika. Okręgiem w Bielsku-Białej będzie kierowała nauczycielka w gimnazjum Iwona Kubicka, natomiast przedsiębiorca Marek Wolny został szefem struktur częstochowskich. Ostatnim miejscem w woj. śląskim, w którym odbyły się wybory władz okręgowych był Rybnik (nr 30). W niedzielę zdecydowano, że na jego czele stanie Jerzy Kasza - pracownik instytucji z branży IT.
W okręgu obejmującym południe Mazowsza przewodniczącym Ruchu został Dariusz Pawlak. Ma 44 lata, jest rehabilitantem ze Zwolenia. Do tej pory był przewodniczącym partii w powiecie zwoleńskim.
Dariusz Irzykowski będzie kierował Ruchem Palikota w woj. świętokrzyskim. Z zawodu jest z prawnikiem, obecnie prowadzi własną firmę szkoleniową. W kieleckim zjeździe okręgowym RP uczestniczyło 80 spośród około 150 osób, które miały formalne prawo udziału w wyborach władz. Nie uczestniczyli w tych wyborach posłowie Sławomir Kopyciński i Jan Cedzyński - świętokrzyscy członkowie klubu parlamentarnego RP - ponieważ żaden z nich nie należy do partii Ruch Palikota.
Szefem lubuskich struktur Ruchu Palikota został Artur Januszkiewicz z Sulechowa. Został wybrany na kongresie wojewódzkim, który odbył się w sobotę w Zielonej Górze.
Krzysztof Wasiewicz w Krośnie i Robert Smucz w Rzeszowie zostali przewodniczącymi okręgowych struktur Ruchu Palikota na Podkarpaciu. Wasiewicz ma 45 lat i jest przedsiębiorcą. W wyborach pokonał dotychczasowego pełnomocnika okręgowego Gabriela Zajdla. 38-letni Smucz z wykształcenia jest psychologiem, pracuje w biurze poselskim posła Ruchu Palikowa Dariusza Dziadzio. Kierował już rzeszowskimi strukturami Ruchu Palikota.
Na Podlasiu przewodniczącą zarządu została Jolanta Andracka, która dotąd pełniła funkcję wiceprzewodniczącej. Andracka starowała w ostatnich wyborach parlamentarnych do Sejmu, ale bezskutecznie. Mieszka w Białymstoku i jest rencistką - nie pracuje zawodowo.
W okręgu elbląskim przewodniczącym Ruchu Palikota został Rafał Maszka właściciel firmy budowlanej z Elbląga. Z wykształcenia jest ciastkarzem, ma 37 lat.
Na przewodniczącego w okręgu piotrkowskim wybrany został Mariusz Kowalewski, a w okręgu sieradzkim - Radosław Wojtas
Przewodniczącym regionalnych struktur w koszalińskim okręgu wyborczym (Zachodniopomorskie) został 35-letni przedsiębiorca Marcin Ostrowski. W obradach w kongresie w Połczynie Zdroju uczestniczyło ok. 100 osób.
W okręgu płocko-ciechanowskim przewodniczącym RP został Jarosław Wieczorek, 36 lat, z wykształcenia inżynier informatyk. Wieczorek, który jest przedsiębiorcą, był dotychczas pełnomocnikiem ds. struktur Ruchu w tym okręgu. Wybory odbyły się w Żyrardowie; uczestniczyło w nich około 20 osób.
W kilku miejscach w Polsce kongresy przerwano z powodu braku kworum, władze nie zostały wybrane lub zostały wybrane częściowo.
Nie wybrano władz regionalnych RP w Szczecinie. Jak poinformował pełnomocnik partii w okręgu Tomasz Witkowski, zarząd krajowy zdecyduje o tym, czy wybory władz okręgu szczecińskiego partii były legalne. Wyjaśnił, że podczas sobotniego okręgowego kongresu wybrano przewodniczącego bez wymaganego kworum. Odmówił podania nazwiska "wybranej" osoby, argumentując, że wybór jest obciążony błędami proceduralnymi. "Mimo, że poinformowałem uczestników o tym, że wybór musi zapaść zgodnie z zapisami statutu, część delegatów zdecydowała głosować bez wymaganego kworum" - wyjaśnił. Jak się dowiedziała PAP delegaci wybrali Marzenę Stolarską.
Według Witkowskiego, najprawdopodobniej decyzja władz partii w sprawie szczecińskiego kongresu zapadnie pod koniec przyszłego tygodnia. Przyznał on w rozmowie z PAP, że podczas kongresu między jego uczestnikami doszło do "dosyć poważnej różnicy zdań". Potwierdził incydent, polegający na tym, że mówcy próbowali przeszkadzać sobie podczas wystąpień na scenie. "Nie wszyscy potrafili zachować kulturę osobistą" - zaznaczył. Jak dodał, o wszystkim na bieżąco były informowane władze krajowe partii.
Nie wybrany został również przewodniczący partii w Krakowie. Jak powiedział PAP pełnomocnik w tym okręgu Robert Zimniak kongres z przyczyn formalnych został przesunięty na późniejszy termin, który zostanie ustalony przez Zarząd Krajowy.
Nie doszło do wyboru nowych władz w okręgu opolskim, ponieważ - jak poinformował dotychczasowy przewodniczący Waldemar Mirecki - część członków wyszła z obrad. Powiedział, że zrobili to z chwilą, kiedy z sali padł wniosek, aby przewodniczący nie składał sprawozdania z pracy zarządu. Dodał, że sprawą zajmie się zarząd krajowy i powoła nowy kongres (prawdopodobnie za dwa tygodnie).
W okręgu gliwickim przewodniczącym będzie b. pracownik kopalni węgla kamiennego, a obecnie właściciel firmy w branży samochodowej Tomasz Stefaniak. Nie udało się jednak dojść do porozumienia co do pozostałych funkcji - zastępców i delegatów na zjazd krajowy. "Kongres został zawieszony, dalsza jego część odbędzie się w sobotę" - poinformował Stefaniak.
Przewodniczącą okręgu tarnowskiego Ruchu Palikota została Anna Burda, która pracuje jako dyspozytor w jednej z firm przewozu osób. Kongres nie dobiegł do końca, bo część osób wyszła i nie było już kworum.
Do wyborów regionalnych nie doszło także w okręgu wałbrzyskim, więc szefem partii w Wałbrzychu jest Adam Kołodziej, który obecnie jest dyrektorem biura poselskiego Haliny Szymiec-Raczyńskiej (RP).
Lider Ruchu Janusz Palikot pytany w niedzielę o wybory regionalne w partii powiedział, że w trzech okręgach są sygnały o jakichś nieprawidłowościach. - Na przykład po wyborze przewodniczącego część osób w proteście wyszła i zabrakło kworum do dalszych wyborów, albo nie doszło do wyborów - w jednym wypadku z powodu braku kworum, w drugim z powodu sporów - wyjaśnił.
Podkreślił, że władze partii wyznaczą kolejne terminy zjazdów regionalnych. Jak dodał, w czwartek zarząd krajowy zbierze się i rozpatrzy skargi, które wpłyną. Według Palikota, w wyborach władz regionalnych Ruchu Palikota wzięło udział prawie 4 tys. osób.