Wybory prezydenckie 2025. Zmiana miejsca głosowania w Polsce i za granicą. Jak i do kiedy zgłosić?
Wybory prezydenckie 2025 odbędą się już 18 maja. Jeśli chcesz głosować poza miejscem zameldowania, możesz zmienić miejsce głosowania. W jaki sposób to zrobić i do kiedy jest czas na załatwienie wszystkich formalności?
Każdy obywatel posiadający czynne prawo wyborcze może jednorazowo zmienić miejsce głosowania w wyborach ogólnopolskich. Portal Gov.pl podkreśla, że zmiana ta dotyczy tylko bieżących wyborów i nie obejmuje wyborów samorządowych oraz lokalnych.
Jak zmienić miejsce do głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Zmiany miejsca głosowania, można dokonać osobiście lub on-line. Aby skorzystać z tej możliwości, należy złożyć wniosek na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3 dni przed głosowaniem. W przypadku wyborów prezydenckich 2025 jest to dzień 15 maja 2025. Potwierdzenie złożenia wniosku oraz zmiany miejsca głosowania otrzymasz na skrzynkę ePUAP.
Zmiana miejsca głosowania jest jednorazowa i obowiązuje tylko w jednych konkretnych wyborach. Jeśli odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, zmiana dokonana przed pierwszą turą będzie obowiązywała także w drugiej turze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Była posłanka PiS zaskoczyła. Chwali Zandberga i Mentzena
Zmiana miejsca głosowania w urzędzie jest prosta. Wystarczy udać się do dowolnego urzędu gminy, niekoniecznie w miejscu zameldowania. Urzędnik wpisze cię do spisu wyborców w wybranej lokalizacji. Możesz również złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które pozwala głosować w dowolnym miejscu w Polsce.
Zmiana miejsca głosowania jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich obywateli Polski z czynnym prawem wyborczym.
Czy można zmienić miejsce do głosowania na stałe?
Jeśli chcesz zmienić miejsce głosowania na stałe, musisz skorzystać z usługi "Zmień stały obwód głosowania". Szczegółowe informacje na temat zmiany miejsca głosowania można znaleźć na stronie Gov.pl.
Głosowanie w instytucjach i za granicą
Wyborcy przebywający w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach będą ujęci w spisach wyborców tych jednostek. Osoby mieszkające za granicą, które będą w Polsce w dniu wyborów, również muszą złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Wszystkie te informacje są kluczowe, aby obywatele mogli skutecznie wziąć udział w nadchodzących wyborach, realizując swoje prawa wyborcze. Zachęcamy do zapoznania się z tymi zasadami oraz do skorzystania z przysługujących praw w celu aktywnego uczestnictwa w procesie demokratycznym.
Źródło: gov.pl