Wybory prezydenckie 2020. Do której otwarte lokale wyborcze? Jak znaleźć lokal wyborczy?

Wybory 2020. 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Do której godziny można głosować w wyborach?

Wybory prezydenckie 2020. Do której otwarte lokale wyborcze? Jak znaleźć lokal wyborczy?
Źródło zdjęć: © Materiały WP
Łukasz Witczyk

12.07.2020 14:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybory prezydenckie 2020. Do której otwarte lokale wyborcze?

Lokale wyborcze 12 lipca zostaną otwarte punktualnie o godzinie 7:00. Od tego czasu wyborcy w całej Polsce będą mogli oddać głos w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zamknięcie lokali wyborczych przewidywane jest na godzinę 21:00. Wraz z zamknięciem ostatniego lokalu wyborczego kończy się cisza wyborcza w Polsce.

Jeśli nastąpią nadzwyczajne okoliczności utrudniające w danym lokalu wyborczym oddawania głosów, PKW ma możliwość przedłużenia w nim głosowania, a co za tym idzie wydłużenia ciszy wyborczej.

Wybory prezydenckie 2020. Jak znaleźć lokal wyborczy?

Właściwy dla adresu zameldowania lokal wyborczy najłatwiej znaleźć przez stronę internetową wybory.gov.pl. W górnym menu należy wejść w zakładkę 'Wyszukiwarka obwodów'. Następnie w polu wyszukiwania wpisujemy swój adres zameldowania i otrzymujemy adres lokalu wyborczego, w którym możemy zagłosować na wyborach prezydenckich 2020 lub przynieść kopertę zwrotną z oddanym głosem (jeśli głosujemy korespondencyjnie).

Na stronie wybory.gov.pl po wejściu w zakładkę 'Wyszukiwarka obwodów' można również ręcznie wyszukać odpowiedni lokal wyborczy. Wystarczy kliknąć odpowiednie części mapki lub tabeli (przypisane do danego województwa) po prawej stronie.

Podczas wyborów prezydenckich 2020 można głosować korespondencyjnie i tradycyjnie w lokalu wyborczym. Znalezienie właściwego lokalu wyborczego jest ważne. W wyborach 2020 można zagłosować lub przynieść kopertę zwrotną z głosowania korespondencyjnego tylko w miejscu zameldowania. Wyjątkiem są osoby, które złożyły wnioski o zmianę rejestru wyborców, spisu wyborców lub otrzymały zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zameldowania.

Lista lokali wyborczych w poszczególnych województwach:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)