Trwa ładowanie...
d2j50ee
IAR

Wybory prezydenckie 2015. 16 protestów dot. wyborów, zajmie się nimi Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy zbada merytorycznie jeszcze 16 protestów dotyczących wyborów prezydenckich - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. W sumie wpłynęło 31 protestów wyborczych. Do tej pory rozpoznano 11. Cztery zostały wniesione z przekroczeniem terminu i nie zostaną rozpatrzone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2015. 16 protestów dot. wyborów, zajmie się nimi Sąd Najwyższy
(PAP, Fot: Tomasz Waszczuk)
d2j50ee

Protesty dotyczą między innymi naruszenia ciszy wyborczej przez telewizję publiczną. Chodzi o emisję jednego z odcinków serialu "Ranczo", w którym pojawia się transparent "Głosuj na Dudę" - tłumaczy Krzysztof Michałowski.

W serialu trwała kampania wyborcza przed wyborami wójta gminy Wilkowyje. O stanowisko walczyli właścicielka sklepu spożywczego Krystyna Więcławska oraz sekretarz gminy Fabian Duda. Transparenty tego drugiego w trakcie trwania ciszy wyborczej mogli zobaczyć widzowie na ekranie swoich telewizorów. Transparent "Głosuj na Dudę" ciągnięty przez motolotnię pojawiał się w serialu kilka razy.

Protesty związane są też z naruszeniem zasady tajności głosowania. W tym przypadku chodzi o to, że poprzez kopertę do korespondencyjnego głosowania można było zobaczyć, na którego z kandydatów został oddany głos.

d2j50ee

Krzysztof Michałowski dodał, że protesty dotyczą również nieprawidłowości związanych z liczeniem głosów. Jak tłumaczył przedstawiciel Sądu Najwyższego, takie zastrzeżenia spłynęły z Olsztyna, gdzie wyborca twierdzi, że oddał głos za okazaniem oświadczenia upoważniającego do głosowania poza miejscem zameldowania. Jednak z protokołu komisji wynika, że głos na podstawie takiego dokumentu nie został tam w ogóle oddany.

Ponadto do Sądu Najwyższego trafiły też dwa protesty z Gdańska i Warszawy, w których wyborcy zarzucają zakłócanie ciszy wyborczej przez komitet wyborczy jednego z kandydatów.

Na rozpoznanie wszystkich protestów i podjęcie uchwały w sprawie ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Sąd Najwyższy ma 30 dni liczonych od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. Termin ten upływa 24 czerwca.

Zobacz także - Kontrowersyjny apel Dudy do rządu

d2j50ee

Podziel się opinią

Share
d2j50ee
d2j50ee
Więcej tematów