PolitykaWybory prezydenckie 2015. 16 protestów dot. wyborów, zajmie się nimi Sąd Najwyższy

Wybory prezydenckie 2015. 16 protestów dot. wyborów, zajmie się nimi Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy zbada merytorycznie jeszcze 16 protestów dotyczących wyborów prezydenckich - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. W sumie wpłynęło 31 protestów wyborczych. Do tej pory rozpoznano 11. Cztery zostały wniesione z przekroczeniem terminu i nie zostaną rozpatrzone.

Wybory prezydenckie 2015. 16 protestów dot. wyborów, zajmie się nimi Sąd Najwyższy
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Waszczuk

Protesty dotyczą między innymi naruszenia ciszy wyborczej przez telewizję publiczną. Chodzi o emisję jednego z odcinków serialu "Ranczo", w którym pojawia się transparent "Głosuj na Dudę" - tłumaczy Krzysztof Michałowski.

W serialu trwała kampania wyborcza przed wyborami wójta gminy Wilkowyje. O stanowisko walczyli właścicielka sklepu spożywczego Krystyna Więcławska oraz sekretarz gminy Fabian Duda. Transparenty tego drugiego w trakcie trwania ciszy wyborczej mogli zobaczyć widzowie na ekranie swoich telewizorów. Transparent "Głosuj na Dudę" ciągnięty przez motolotnię pojawiał się w serialu kilka razy.

Protesty związane są też z naruszeniem zasady tajności głosowania. W tym przypadku chodzi o to, że poprzez kopertę do korespondencyjnego głosowania można było zobaczyć, na którego z kandydatów został oddany głos.

Krzysztof Michałowski dodał, że protesty dotyczą również nieprawidłowości związanych z liczeniem głosów. Jak tłumaczył przedstawiciel Sądu Najwyższego, takie zastrzeżenia spłynęły z Olsztyna, gdzie wyborca twierdzi, że oddał głos za okazaniem oświadczenia upoważniającego do głosowania poza miejscem zameldowania. Jednak z protokołu komisji wynika, że głos na podstawie takiego dokumentu nie został tam w ogóle oddany.

Ponadto do Sądu Najwyższego trafiły też dwa protesty z Gdańska i Warszawy, w których wyborcy zarzucają zakłócanie ciszy wyborczej przez komitet wyborczy jednego z kandydatów.

Na rozpoznanie wszystkich protestów i podjęcie uchwały w sprawie ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Sąd Najwyższy ma 30 dni liczonych od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. Termin ten upływa 24 czerwca.

Zobacz także - Kontrowersyjny apel Dudy do rządu

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (233)