Wybory parlamentarne w Górnym Karabachu
W Górnym Karabachu - enklawie w Azerbejdżanie, zamieszkanej głównie przez Ormian - trwają w niedzielę wybory parlamentarne. Mieszkańcy Karabachu wybierają 33 deputowanych na pięcioletnią kadencję w 274 lokalach wyborczych.
Aby wybory były ważne, frekwencja musi wynieść co najmniej 25 procent; uprawnionych do głosowania jest około 90 tys. osób. O mandat deputowanego ubiega się około 200 kandydatów.
Na wybory przybyło około 100 obserwatorów - z Rosji, Ukrainy, USA i Azji środkowej.
Według miejscowych obserwatorów, demokratyczna partia prorządowa Artsach (Karabach) i "Partia Wolnościowa" powinny uzyskać 10 procent głosów, a opozycyjna koalicja Dachnakcutiun-Ruch 88 - 15 procent, koniecznych do wprowadzenia swych kandydatów do parlamentu.
Wstępne rezultaty powinny być znane w nocy z poniedziałku na wtorek.
Górny Karabach był widownią krwawego konfliktu na początku lat 90., w momencie rozpadu Związku Radzieckiego. Od czasu zawieszenia broni w 1994 r. pozostaje pod kontrolą Ormian. Baku ciągle uważa enklawę za część Azerbejdżanu i grozi użyciem siły, by przejąć kontrolę nad tym terytorium.
Negocjacje pokojowe toczą się od 10 lat z udziałem negocjatorów grupy mińskiej (USA, Rosja, Francja) na mocy mandatu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.