Trwa ładowanie...
24-06-2013 02:02

Wybory parlamentarne w Albanii: dwie główne koalicje ogłaszają zwycięstwo

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Albanii obie rywalizujące koalicje: lewicowy sojusz opozycji pod przywództwem Ediego Ramy i prawica skupiona wokół premiera Salego Berishy ogłosiły zwycięstwo. Wyników można oczekiwać najwcześniej w poniedziałek.

Wybory parlamentarne w Albanii: dwie główne koalicje ogłaszają zwycięstwoŹródło: PAP/EPA, fot: Armando Babani
d2c2wr4
d2c2wr4

Obie koalicje przedstawiły sondaże świadczące o ich wygranej. Agencja Reutera zastrzega, że badania takie w przeszłości nie okazywały się dokładne.

Na konferencji prasowej w Tiranie po zamknięciu większości lokali wyborczych Rama ogłosił: "Zwyciężyła Partia Socjalistyczna i Sojusz na rzecz Europejskiej Albanii. Nasze dane pokazują, że zwyciężyliśmy nad siłami destrukcji". Wezwał Berishę, żeby przygotował przekazanie władzy po dwóch kolejnych kadencjach. Licznie zgromadzeni sympatycy lewicowego sojuszu skandowali: "Zwycięstwo!".

Zwycięstwo obwieścił także prawicowy sojusz z rządzącą Partią Demokratyczną Berishy. - Jestem przekonany o naszym wielkim zwycięstwie - oznajmił Berisha.

Minister ds. integracji Majlinda Bregu oświadczyła: "Wszystkie nasze sondaże w przekonujący sposób wskazują, że obywatele głosowali na nasz sojusz. Rama przypieczętował swoją głęboką porażkę".

d2c2wr4

Oba sojusze zaapelowały do swoich przedstawicieli w komisjach wyborczych, by uważali na przeliczanie kart do głosowania, aby zapobiec nadużyciom. W Albanii głosy wyborcze liczą przedstawiciele partii, co - jak twierdzą zachodni dyplomaci, na których powołuje się Reuters - często prowadzi do sporów i opóźnień.

Pierwsze rezultaty spodziewane są w poniedziałek. Nie jest jednak jasne, czy nie nastąpi to później w konstytucyjnie przewidzianym terminie trzech dni. Zwłoka może wyniknąć z sytuacji w Centralnej Komisji Wyborczej (CKW): trzech z siedmiu członków komisji wycofało się z niej w wyniku sporów politycznych i nie będzie ona mogła zatwierdzić wyników wyborów - ma to uczynić sąd.

Lokale wyborcze miały być zamknięte o godz. 19, ale CKW ogłosiła, że zatwierdziła przedłużenie głosowania tam, gdzie to konieczne ze względu na znaczne kolejki wyborców.

Na dwie godziny przed zamknięciem lokali wyborczych frekwencja wynosiła 43 proc., a więc 3 pkt proc. więcej niż w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2009 r.

d2c2wr4

Doszło do incydentów

Dzień wyborów przyćmiła również przemoc, której ofiarami padły trzy osoby. Jak podał rzecznik policji, podczas strzelaniny zginął działacz Albańskiej Partii Socjalistycznej (PSSh) 53-letni Gjon Gjoni, a ranny został Mhill Fufi, 49-letni kandydat rządzącej Partii Demokratycznej. Ranny został także krewny Fufiego. Okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Lacu, ok. 50 km na północny wschód od Tirany, nie są jasne; rzecznik policji potwierdził, że zaczęło się od sprzeczki.

Doszło też do innego incydentu: do lokalu wyborczego nie wpuszczono dziennikarza i zniszczono kamerę prywatnej stacji telewizyjnej Top Channel, a jej operatora pobito.

Pod okiem UE

Niedzielne wybory są bacznie obserwowane przez Zachód z powodu obaw o stan demokracji w dążącej do UE i należącej do NATO Albanii. Od poprzednich wyborów kraj pogrążony jest w kryzysie politycznym, ponieważ opozycja do tej pory nie chce uznać wyników tamtego głosowania.

d2c2wr4

Obie główne partie są jednomyślne ws. dążenia kraju do członkostwa w UE. Jednak sytuacja polityczna hamuje postęp Albanii na tej drodze. UE dwukrotnie odmówiła przyznania jej statusu kandydata.

Tirana od stycznia 2003 r. prowadzi negocjacje z UE w sprawie podpisania układu stowarzyszeniowego. Spodziewała się go podpisać w 2004 r., ale wiele krajów uznało jej postępy za niewystarczające, zwłaszcza w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

d2c2wr4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c2wr4
Więcej tematów