Trwa ładowanie...
d14rxcu

Wybory parlamentarne 2019. Schetyna: nie będzie koalicji z partiami

- Formuła współpracy partyjnej się skończyła - stwierdził Grzegorz Schetyna. Lider PO zapowiedział start ugrupowania do jesiennych wyborów parlamentarnych w formule Koalicji Obywatelskiej. - Listy ogłosimy 26 lipca - dodał Schetyna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Grzegorz Schetyna (przewodniczący Platformy Obywatelskiej) zapowiedział samodzielny start ugrupowania
Wybory parlamentarne 2019. Grzegorz Schetyna (przewodniczący Platformy Obywatelskiej) zapowiedział samodzielny start ugrupowania (PAP, Fot: PAP/Piotr Nowak)
d14rxcu

Potwierdziły się informacje reportera Wirtualnej Polski Michała Wróblewskiego. Zarówno Sojusz Lewicy Demokratycznej, jak i Polskie Stronnictwo Ludowe nie znalazły się w gronie koalicjantów Platformy Obywatelskiej. Partia Grzegorza Schetyny na jesieni pójdzie do urn samodzielnie - pod szyldem Koalicji Obywatelskiej. Dołączy do nich Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej, wspierać ją będą także samorządowcy.

Decyzję o samodzielnym starcie podjął zarząd PO, który zebrał się wczesnym rankiem w czwartek. - Koalicja Obywatelska to nie koalicja partyjna. 20 proc. miejsc na listach zostawimy dla ludzi z organizacji pozarządowych - ogłosił Grzegorz Schetyna.

Lider PO zaznaczył, że "formuła współpracy partyjnej zakończyła się". - Jeżeli nie ma zgody, żeby wszystkie partie poszły razem, to kończymy z formułą partyjną. Dzisiaj najważniejsze jest dla nas wydobyć energię z obywateli - zaznaczał Schetyna.

d14rxcu

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Wybory parlamentarne 2019. Na jaki wynik liczy PO?

Platforma Obywatelska zamierza ogłosić listy wyborcze 26 lipca. - Chcemy na nie zaprosić też samorządowców, będziemy towrzyć wspólne listy do Senatu - mówił po zarządzie partii Schetyna. Przedstawiciele samorządu będą miały zapewnione miejsca 5., 10. i ostatnie na listach.

d14rxcu

- Chcemy koalicji demokratów i patriotów. Chcemy być przekonani, że na naszych listach znajdą się wszyscy ci, którzy chcą aktywnie zmieniać Polskę - zaznaczył Schetyna.

Przewodniczący PO na konferencji był pytany o prognozowany wynik wyborczy Koalicji Obywatelskiej. - Wszystko, co będzie wynikiem powyżej 38,5 proc. będzie dla nas satysfakcjonujące - przyznał lider PO, nawiązując do wyniku wyborczego Koalicji Europejskiej z majowych eurowyborów. Wtedy formacja szerokiej opozycji przegrała o 7 pkt proc. z obozem Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory parlamentarne 2019. PiS spokojny przed jesienią

- Dla nas decyzja Schetyny jest bez znaczenia, jesteśmy przygotowani na każdy wariant - przyznał na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Polityk Zjednoczonej prawicy przyznał, że partia "nie obawia się żadnych transferów czy przepływu elektoratu". - Mamy już liderów list, jutro będziemy rozmawiać o szczegółach, a we wtorek odbędzie się Komitet Polityczny - mówił Terlecki.

d14rxcu

Członek partii Jarosława Kaczyńskiego dodał, że ugrupowanie jest gotowe do jesiennych wyborów. - Od paru tygodni prowadzimy pre-kampanię: odbywamy szereg spotkań, pikników. Taktyka się nie zmieni - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14rxcu

Podziel się opinią

Share

d14rxcu

d14rxcu
Więcej tematów