Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. Schetyna: nie będzie koalicji z partiami

- Formuła współpracy partyjnej się skończyła - stwierdził Grzegorz Schetyna. Lider PO zapowiedział start ugrupowania do jesiennych wyborów parlamentarnych w formule Koalicji Obywatelskiej. - Listy ogłosimy 26 lipca - dodał Schetyna.

Share
Wybory parlamentarne 2019. Schetyna: nie będzie koalicji z partiami
Źródło: PAP, fot: PAP/Piotr Nowak
d3ri6ve

Potwierdziły się informacje reportera Wirtualnej Polski Michała Wróblewskiego. Zarówno Sojusz Lewicy Demokratycznej, jak i Polskie Stronnictwo Ludowe nie znalazły się w gronie koalicjantów Platformy Obywatelskiej. Partia Grzegorza Schetyny na jesieni pójdzie do urn samodzielnie - pod szyldem Koalicji Obywatelskiej. Dołączy do nich Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej, wspierać ją będą także samorządowcy.

Decyzję o samodzielnym starcie podjął zarząd PO, który zebrał się wczesnym rankiem w czwartek. - Koalicja Obywatelska to nie koalicja partyjna. 20 proc. miejsc na listach zostawimy dla ludzi z organizacji pozarządowych - ogłosił Grzegorz Schetyna.

Lider PO zaznaczył, że "formuła współpracy partyjnej zakończyła się". - Jeżeli nie ma zgody, żeby wszystkie partie poszły razem, to kończymy z formułą partyjną. Dzisiaj najważniejsze jest dla nas wydobyć energię z obywateli - zaznaczał Schetyna.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Wybory parlamentarne 2019. Na jaki wynik liczy PO?

Platforma Obywatelska zamierza ogłosić listy wyborcze 26 lipca. - Chcemy na nie zaprosić też samorządowców, będziemy towrzyć wspólne listy do Senatu - mówił po zarządzie partii Schetyna. Przedstawiciele samorządu będą miały zapewnione miejsca 5., 10. i ostatnie na listach.

d3ri6ve

- Chcemy koalicji demokratów i patriotów. Chcemy być przekonani, że na naszych listach znajdą się wszyscy ci, którzy chcą aktywnie zmieniać Polskę - zaznaczył Schetyna.

Przewodniczący PO na konferencji był pytany o prognozowany wynik wyborczy Koalicji Obywatelskiej. - Wszystko, co będzie wynikiem powyżej 38,5 proc. będzie dla nas satysfakcjonujące - przyznał lider PO, nawiązując do wyniku wyborczego Koalicji Europejskiej z majowych eurowyborów. Wtedy formacja szerokiej opozycji przegrała o 7 pkt proc. z obozem Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory parlamentarne 2019. PiS spokojny przed jesienią

- Dla nas decyzja Schetyny jest bez znaczenia, jesteśmy przygotowani na każdy wariant - przyznał na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Polityk Zjednoczonej prawicy przyznał, że partia "nie obawia się żadnych transferów czy przepływu elektoratu". - Mamy już liderów list, jutro będziemy rozmawiać o szczegółach, a we wtorek odbędzie się Komitet Polityczny - mówił Terlecki.

Członek partii Jarosława Kaczyńskiego dodał, że ugrupowanie jest gotowe do jesiennych wyborów. - Od paru tygodni prowadzimy pre-kampanię: odbywamy szereg spotkań, pikników. Taktyka się nie zmieni - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ri6ve

Podziel się opinią

Share
d3ri6ve
d3ri6ve
Więcej tematów