Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Koalicja Obywatelska przegrała przez... logo?
Pomimo przegranej w Sejmie, Koalicja do końca wierzyła w odbicie Senatu. Niestety, w izbie wyższej parlamentu PiS także zdobyło większość. W mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że za kiepski wynik opozycji mogło przysłużyć się... logo.
14.10.2019 | aktual.: 14.10.2019 16:11
Aby oddany głos był ważny, na karcie do głosowania należało zakreślić "krzyżyk" w pustym kwadracie. Problem w tym, że znak graficzny KO również wpisany był w tę figurę geometryczną. Część wyborców mogło się pomylić i w pośpiechu zakreślić kwadrat po niewłaściwej stronie.
Na Twitterze jako jeden z pierwszych poinformował o tym Rafał Mundry. Opublikował on zdjęcie kart z okręgu nr 8 we Wrocławiu. Wynika z niego, że co najmniej kilka osób nieuważnie skreśliło kratkę po prawej stronie od nazwiska kandydata - czyli tam, gdzie widniały symbole komitetów wyborczych. Tak oddany głos jest nieważny.
"Z tym senatem to jednak KO może mieć problem. Super logo sobie KO zrobiła. Od znajomych z Wro..." - brzmi podpis internauty.
W komentarzach rozgorzała dyskusja, czy mógł być tylko przypadek, czy takich "roztargnionych" osób było więcej. Kuba Hérnandez napisał: "Mieliśmy w komisji 5 takich. Na 1206, więc nie ma tragedii. No i zdecydowanie wygrał u nas Jacek Bury". Dominik Uhlig również zauważył nieprawidłowość. Jeden z mieszkańców Tczewa dołączył pod jego wpisem zdjęcie karty jako przykład.
Internauci dali jasno do zrozumienia, że problem nie dotyczył tylko jednej komisji. Wciąż pozostaje jednak zagadką, jak duża była skala tych pomyłek.
Jak wynika z danych PKW, które napłynęły z prawie 94 proc. komisji wyborczych, PiS zdobyło w Senacie 45,22 proc. głosów, KO 34,90 proc., PSL 5,57 proc., a 2,29 proc. przypadło Lewicy. Koalicja Obywatelska zanotowała tym samym wzrost o 1 p.p. w porównaniu z wcześniejszymi, cząstkowymi wynikami wyborów do izby wyższej parlamentu zebranymi z 82,41 proc, obwodowych komisji.
Sytuacja w Sejmie wygląda następująco. Według danych z prawie 92 proc. komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 44,38 proc., KO 26,77 proc., Lewica 12,34 proc., PSL 8,63 proc., a zamykająca stawkę Konfederacja 6,76 proc. głosów wyborców.
Źródło: wiadomosci.gazeta.pl