Wybory do rad lokalnych w Arabii Saudyjskiej
W Arabii Saudyjskiej rozpoczęły się pierwsze w jej historii ogólnokrajowe wybory. Saudyjczycy - tylko mężczyźni - powołają w trzech turach połowę składu rad lokalnych. Drugą połowę wyznaczy rodzina królewska.
Arabia Saudyjska jest absolutną monarchią dziedziczną. Głową państwa jest tu król, do którego należy władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza. Także sam monarcha powołuje doradczą 120-osobową Radę Konsultacyjną. Tworzenie partii politycznych i związków zawodowych jest zabronione. Kobiety nie uczestniczą w życiu politycznym.
Choć ograniczone wybory odbywały się już kiedyś - do połowy lat 60. XX wieku - w kilku głównych miastach Arabii Saudyjskiej, to głosowanie czwartkowe uważa się za pierwszy krok na drodze do wprowadzenia elementów demokracji w tym królestwie.
Wybory rozłożono na trzy etapy. W czwartek głosują mężczyźni z okręgu stołecznego, 3 marca wybory odbędą się w pięciu regionach na wschodzie i południowym zachodzie, a 21 kwietnia - w siedmiu regionach na północy i zachodzie (w tym w Mekce i Medynie).
Władze nie określiły precyzyjnie, z jak szerokich uprawnień korzystać będą nowe rady.
Wybory miały odbyć się jesienią 2004 roku, lecz były kilkakrotnie odkładane. Korespondentka BBC w Rijadzie podkreśla, że liczy się to, iż ostatecznie doszły do skutku i stanowić będą pierwszy krok prowadzący Arabię Saudyjską ku demokracji. Sceptycy sugerują jednak, że - jak pisze agencja Reutera - jest to tylko "kosmetyczna odpowiedź" na międzynarodowe naciski w sprawie reform w królestwie.