Trwa ładowanie...
d2cz4zw

Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania. Jak głosować w drugiej turze poza miejscem zamieszkania?

Wybory 2020. 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. W jaki sposób można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania? Jak głosować w drugiej turze poza miejscem zamieszkania?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?
Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?
d2cz4zw

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Formalności

Aby głosować poza miejscem zamieszkania, potrzebne jest zaświadczenie o prawie do głosowania. Może nam je wydać gmina, w której jesteśmy w spisie wyborców. Odbieramy je osobiście za pokwitowaniem lub za pośrednictwem upoważnionej osoby. Zaświadczenie można odebrać do piątku 10 lipca w urzędzie gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców.

Glosowanie poza miejscem zamieszkania. Zaświadczenie o prawie do głosowania

Posiadając zaświadczenie o prawie do głosowania, możemy oddać głos w dowolnym lokalu w Polsce lub za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Osoby, które zgłosiły się po zaświadczenie przed pierwszą turą wyborów prezydenckich otrzymały dwa egzemplarze. Jedno mogły wykorzystać podczas pierwszej tury, a kolejne w drugiej turze. Jeśli zaświadczenie zostało zgubione, to nie ma możliwości powtórnego uzyskania go.

d2cz4zw

Wniosek o zaświadczenie może zostać złożony pisemnie, telefaksem lub drogą elektroniczną. Urząd zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje od ręki. Można je odebrać albo za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę.

Kto może głosować poza miejscem zamieszkania?

Każdy, kto ma pełne prawa wyborcze i ukończone 18 lat, może głosować poza miejscem zamieszkania, jeśli np. wyjeżdża na wakacje, na delegację itd. Musi mieć jednak zaświadczenie o prawie do głosowania, które uzyska w urzędzie gminy, w której znajduje się w spisie wyborców.

Zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwi nam głosowanie poza miejscem zamieszkania, musimy odebrać osobiście, ewentualnie upoważnić do odbioru zaufaną osobę.

d2cz4zw

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2cz4zw

Podziel się opinią

Share
d2cz4zw
d2cz4zw
Więcej tematów