Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania. Jak głosować w drugiej turze poza miejscem zamieszkania?
Wybory 2020. 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. W jaki sposób można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania? Jak głosować w drugiej turze poza miejscem zamieszkania?
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Formalności
Aby głosować poza miejscem zamieszkania, potrzebne jest zaświadczenie o prawie do głosowania. Może nam je wydać gmina, w której jesteśmy w spisie wyborców. Odbieramy je osobiście za pokwitowaniem lub za pośrednictwem upoważnionej osoby. Zaświadczenie można odebrać do piątku 10 lipca w urzędzie gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców.
Glosowanie poza miejscem zamieszkania. Zaświadczenie o prawie do głosowania
Posiadając zaświadczenie o prawie do głosowania, możemy oddać głos w dowolnym lokalu w Polsce lub za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Osoby, które zgłosiły się po zaświadczenie przed pierwszą turą wyborów prezydenckich otrzymały dwa egzemplarze. Jedno mogły wykorzystać podczas pierwszej tury, a kolejne w drugiej turze. Jeśli zaświadczenie zostało zgubione, to nie ma możliwości powtórnego uzyskania go.
Wniosek o zaświadczenie może zostać złożony pisemnie, telefaksem lub drogą elektroniczną. Urząd zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje od ręki. Można je odebrać albo za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę.
Kto może głosować poza miejscem zamieszkania?
Każdy, kto ma pełne prawa wyborcze i ukończone 18 lat, może głosować poza miejscem zamieszkania, jeśli np. wyjeżdża na wakacje, na delegację itd. Musi mieć jednak zaświadczenie o prawie do głosowania, które uzyska w urzędzie gminy, w której znajduje się w spisie wyborców.
Zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwi nam głosowanie poza miejscem zamieszkania, musimy odebrać osobiście, ewentualnie upoważnić do odbioru zaufaną osobę.