Wyborcze deklaracje Polaków
43% Polaków sądzi, że w tegorocznych
wyborach parlamentarnych znajdzie ugrupowanie polityczne godne
poparcia; odmiennego zdania jest 41% respondentów; 16%
pytanych nie ma w tej sprawie zdania - wynika z marcowego sondażu
CBOS.
CBOS zapytał Polaków, czy niezależnie od własnych decyzji o udziale w wyborach parlamentarnych, mają oni poczucie, że mieliby na kogo głosować w tegorocznych wyborach.
Niemal co trzeci pytany (29%) jest zdania, że raczej będzie miał na kogo głosować, zaś 14% deklaruje, że na pewno będzie miało na kogo głosować. Tyle samo - 14% ma poczucie, że zdecydowanie nie znajdzie ugrupowania godnego poparcia, a według 41% pytanych raczej nie będzie na kogo głosować.
CBOS spytał respondentów także o to, czy ich zdaniem w Polsce powinno się utworzyć jakąś nową partię lub kilka partii polityczne.
W opinii 58% Polaków, nie powinny powstać w Polsce nowe ugrupowania. Co trzeci Polak (31%) jest temu raczej przeciwny, a 27% - zdecydowanie przeciwnych. Opinię, że w Polsce mogłoby powstać nowe ugrupowanie polityczne wyraża 28% respondentów. 16% z nich raczej popiera ten pomysł, 12% opowiada się zaś za tym w sposób zdecydowany. Opinii, czy w Polsce powinna powstać nowa partia, nie ma 14% respondentów.
Spośród Polaków, którzy opowiedzieli się za powstaniem w Polsce nowej partii, 16% uważa, że powinno być to ugrupowanie bez przeszłości politycznej, tworzone przez ludzi nie związanych z dotychczasowymi partiami. Według 15% respondentów, nowa partia powinna troszczyć się o zwykłych ludzi i rodzinę. Z kolei 14% pytanych twierdzi, że powinno być to ugrupowanie młodzieżowe, tworzone przez ludzi młodych.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-7 marca, na reprezentatywnej, losowej próbie 1025 dorosłych Polaków.