Wybitni Polacy mieszkają w Norwegii
W Ambasadzie RP w Oslo odbyła się gala honorująca zwycięzców konkursu "Wybitny Polak w Norwegii", organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska".
Pierwsza edycja konkursu "Wybitny Polak w Norwegii" została zakończona. Kandydaci do tego tytułu startowali w pięciu kategoriach: Osobowość, Kultura, Nauka, Biznes oraz Młody Polak. Podczas uroczystej gali w budynku ambasady zwycięzcom wręczono pamiątkowe statuetki oraz nagrody.
Laureatami tegorocznej edycji zostali:
- W kategorii "Osobowość" profesor Nina Witoszekz Oslo. Jest historykiem kultury, pisarką, dramaturgiem, autorką scenariuszy filmowych i publicystką. W roku 2005 w rankingu "Dagbladet" została uznana za jedną z najważniejszych współczesnych intelektualistek w Norwegii. W tym samym roku otrzymała nagrodę Fundacji Fritt Ord za "wprowadzanie wschodnioeuropejskich perspektyw do debaty publicznej w Skandynawii w pracy naukowej, artykułach, gazetach, powieściach i scenariuszach filmowych". Komisja Ekspertów doceniła ją miedzy innymi za propagowanie w Norwegii wiedzy o Polsce. Wiele rozmów z norweskimi artystami i intelektualistami, którzy w swojej pracy poruszają polskie tematy, zaczyna się od słów: "na początku spotkałem Ninę Witoszek…"
- W kategorii "Kultura" Joanna Hvalenz Oslo. Prowadzi Agencję Polskich Artystów w Norwegii promującą polskich artystów (między innymi muzyków, filmowców, pisarzy i architektów) chcących zaistnieć w Norwegii. Jest organizatorką wielu koncertów, wystaw i spotkań kulturalnych. Joanna jest również autorką szeregu artykułów opublikowanych w norweskiej prasie. Komisja doceniła między innymi jej wszechstronność i aktywność. Bez wkładu Joanny kalendarz "polskich" wydarzeń w Oslo byłby o wiele uboższy.
- W kategorii "Nauka" doktorantka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim Monika Sokół-Rudowskaz Lillehammer. Pracuje w Archiwum Regionu Oppland oddział Maihaugen. Od kilku lat prowadzi badania nad polską emigracją do Norwegii, na ten temat napisała kilka artykułów do polskich i norweskich książek. Ostatnio pracowała przy projekcie archiwum norweskiego i Archiwum Państwowego w Krakowie pokazującego przekrój polskiej emigracji do Norwegii na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Podsumowanie projektu można zobaczyć na stronie internetowej: http://www.opam.no/index.php?id=615 .
- W kategorii "Biznes" Łukasz Obolewicz z niewielkiej miejscowości Atra w gminie Telemark. Jest właścicielem firmy "Tinn Lys" produkującej świece parafinowe z rzeźbioną aplikacją popularnych miejsc w Norwegii. Komitet Ekspertów docenił jego kreatywność i innowacyjność pomysłu na biznes.
- W kategorii "Młody Polak" Sebastian Garstecki z Oslo. Ten dwudziestopięciolatek jest najmłodszym polskim prawnikiem w Norwegii, obecnie pracuje dla kancelarii Andersen & Bache-Wiig AS. Ukończył prawo na Uniwersytecie w Oslo. Wcześniej prowadził własną firmę konsultingową ukierunkowaną na obywateli polskich pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą w Norwegii.
Organizatorzy tegorocznej edycji mają nadzieję, że konkurs na stałe zagości w Norwegii i będzie promował Polaków, o których warto dobrze pisać i dużo mówić.
Z Trondheim dla polonia.wp.pl
Sylwia Skorstad