PolskaWybiła godzina "W" - Warszawa wstrzymała oddech

Wybiła godzina "W" - Warszawa wstrzymała oddech

Punktualnie o godzinie 17.00 w Warszawie zaczęły wyć syreny alarmowe - to rocznica godziny "W". Dokładnie 67 lat temu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.

Wybiła godzina "W" - Warszawa wstrzymała oddech
Źródło zdjęć: © PAP

01.08.2011 | aktual.: 01.08.2011 17:35

Minutą ciszy pośród rozbrzmiewających syren alarmowych, Warszawiacy uczcili poległych powstańców. Rytm miasta na chwilę ustał, a ludzie stanęli w bezruchu. Mieszkańcy wyszli z domów, sklepów, z pracy i stanęli "na baczność", także kierowcy zatrzymali pojazdy i włączyli klaksony, by spotęgować dźwięk syren. Zatrzymały się także autobusy komunikacji miejskiej.

Tuż przez Godziną "W" transportowiec C-130 Herkules przeleciał na stolicą, rozrzucając ulotki. Chwilę potem w szyku przeleciało pięć samolotów Iskra.

Sygnału syren, które oznajmiły o godz. 17 rocznicę Godziny "W", wysłuchali w milczeniu warszawscy powstańcy, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i mieszkańcy zgromadzeni w poniedziałek pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.

Uroczystość pod pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach w Warszawie stanowi co roku punkt kulminacyjny obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W tym roku, w 67. rocznicę godziny "W", rozpoczynającą w Warszawie powstańcze walki, pod pomnikiem stawili się m.in.: premier Donald Tusk, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta z jej szefem Jackiem Michałowskim, prezydent m.st. Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak i prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Krakowski. Licznie zgromadzili się kombatanci, harcerze i mieszkańcy miasta.

Po krótkiej modlitwie kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała hołd powstańcom trzykrotną salwą honorową. Na zakończenie uroczystości kwiaty i wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele m.in. władz państwowych i samorządowych oraz organizacji powstańczych.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. W dniu wybuchu powstania SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Trwało 63 dni. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Już od rana w różnych dzielnicach Warszawy odbywały się uroczystości upamiętniające 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod pomnikami oraz tablicami ku czci powstańców składano kwiaty i palono znicze. Wiele budynków w mieście przybranych było biało-czerwonymi flagami oraz barwami Warszawy.

Syreny zostały uruchomione nie tylko w Warszawie, ale także w 44 miastach powiatowych Mazowsza, oraz w wielu innych miastach w całym kraju.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (215)