Wtorek: próbna matura z matematyki
Próbna matura w X LO w Toruniu (PAP/Wojtek Szabelski)
Wtorkowe próbne matury z matematyki przebiegły w całej Polsce bez zakłóceń - poinformowała Maria Mazur, dyrektor wydziału matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Mieliśmy kilka telefonów z informacją o błędzie w jednym z zadań. Błędu jednak nie było. Osoby, które go zgłaszały, niedokładnie przeczytały polecenia - powiedziała.
Próbne matury zakończyły się o godziny 11.30 w prawie wszystkich szkołach. Ci z uczniów, którzy chcieli, mieli możliwość, oprócz egzaminu na poziomie podstawowym (zdawali go wszyscy uczniowie IV klas liceów w całej Polsce), zdawać również egzamin na poziomie rozszerzonym.
Do próbnej matury - organizowanej według nowych zasad - zdawało około 319 tys. uczniów z 3,7 tys. szkół średnich w całym kraju. Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00. W środę uczniowie zdawać będą próbny egzamin z języka obcego.
Próbne matury organizuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Wszyscy uczniowie w całej Polsce, którzy wezmą udział w próbie, podobnie jak podczas właściwych egzaminów, będą w tym samym czasie rozwiązywać takie same zadania. Prace sprawdzi prawie 23 tys. egzaminatorów zewnętrznych z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Próby służyć mają nie tylko oswojeniu uczniów z nową formą sprawdzania ich wiedzy i umiejętności, lecz także sprawdzeniu sprawności działania okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Wyniki egzaminów próbnych uczniowie poznają za 4-6 tygodni.
Andrzej i Grzesiek, tegoroczni maturzyści IV LO im. Mickiewicza w Warszawie, nie boją się próbnej matury, choć w swojej klasie należą do mniejszości. Zdecydowanie wolimy zdawać wiosną nową maturę niż starą, ale co będzie, tego nikt nie wie.
Ich koleżanki, Monika i Joanna, trochę się boją próbnej matury. Wynik próby nie ma mieć wpływu na nasze dalsze oceny, ale zawsze to duży sprawdzian wiedzy - powiedziała Joanna. Dziewczęta wolałyby wiosną zdawać maturę po staremu. Wtedy, zamiast matematyki, zdawałabym angielski - powiedziała Monika.
Nowa matura składać się będzie z dwóch części: wewnętrznej - ustnej, zdawanej w szkole przed szkolną komisją egzaminacyjną - i zewnętrznej - pisemnej, ocenianej przez egzaminatorów z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Podczas egzaminu wewnętrznego na prawdziwej nowej maturze będzie się zdawać ustnie język polski i język obcy nowożytny. Podczas egzaminu zewnętrznego przewidziane są pisemne egzaminy z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki i przedmiotu wybranego przez ucznia.
Prawdziwe nowe matury będą się odbywać od 8 kwietnia do 7 czerwca. Część wewnętrzna odbędzie się między 8 a 26 kwietnia, część zewnętrzna - od 7 maja do 7 czerwca. (jask, mk)