Trwa ładowanie...
dfdraq2
23-08-2007 16:50

Wszystkie kluby za możliwością telepracy

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały
się za przyjęciem projektu noweli Kodeksu pracy dot.
telepracy, która określa m.in. sposoby zatrudniania
telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy. W Sejmie odbyło
się drugie czytanie projektu zmian.

dfdraq2
dfdraq2

Beata Mazurek (PiS) podkreśliła, że komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach dokonała wyłącznie drobnych zmian redakcyjnych. Mazurek dodała, że telepraca to bardzo ważny czynnik determinujący aktywność zawodową m.in. osób wychowujących dzieci, łączących naukę z pracą, mieszkającą w oddaleniu od dużych zakładów pracy.

Posłowie zwracali uwagę, że nowe przepisy skierowane są przede wszystkim do rodziców łączących pracę z wychowywaniem dzieci oraz do osób niepełnosprawnych, które nie mogą wychodzić z domu.

Stanisław Szwed (PiS) zaznaczył, że projekt miał akceptację zarówno ze strony pracodawców, jak i związkowców. Według niego, istotny jest zapis o dobrowolności wyboru przez pracownika takiej formy pracy. Natomiast Arkadiusz Litwiński (PO) określił proponowane rozwiązanie jako "mały krok w dobrą stronę".

Izabela Jaruga-Nowacka (SLD) stwierdziła, że jest to próba pomocy słabszym grupom społecznym, czyli niepełnosprawnym, osobom opiekującym się chorym członkiem rodziny, osobom mieszkającym w znacznym oddaleniu od zakładów pracy.

dfdraq2

Także przedstawiciele Samoobrony, LPR, PSL, RLN i KPB wyrazili poparcie dla dalszych prac nad projektem. Głosowanie odbędzie się w najbliższym bloku głosowań.

Rządowy projekt określa m.in. sposoby zatrudniania telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy. Zakłada, że osoba ubiegająca się o pracę będzie mogła wybrać nową formę zatrudnienia - czyli telepracę. Będzie mogła zmienić sposób i miejsce wykonywania pracy (na telepracę) także w trakcie zatrudnienia. Pracodawca będzie miał obowiązek dostarczenia takiemu pracownikowi niezbędnego sprzętu, pokrycia kosztów jego instalacji, serwisu i konserwacji; będzie także musiał zapewnić pomoc techniczną, niezbędne szkolenia i ubezpieczenie.

Projekt zawiera ponadto m.in. zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę z powodu niewyrażenia przez pracownika zgody na wykonywanie telepracy, obowiązek równego traktowania telepracownika z innymi pracownikami w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj