PolskaWszystkie kluby za możliwością telepracy

Wszystkie kluby za możliwością telepracy

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały
się za przyjęciem projektu noweli Kodeksu pracy dot.
telepracy, która określa m.in. sposoby zatrudniania
telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy. W Sejmie odbyło
się drugie czytanie projektu zmian.

Beata Mazurek (PiS) podkreśliła, że komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach dokonała wyłącznie drobnych zmian redakcyjnych. Mazurek dodała, że telepraca to bardzo ważny czynnik determinujący aktywność zawodową m.in. osób wychowujących dzieci, łączących naukę z pracą, mieszkającą w oddaleniu od dużych zakładów pracy.

Posłowie zwracali uwagę, że nowe przepisy skierowane są przede wszystkim do rodziców łączących pracę z wychowywaniem dzieci oraz do osób niepełnosprawnych, które nie mogą wychodzić z domu.

Stanisław Szwed (PiS) zaznaczył, że projekt miał akceptację zarówno ze strony pracodawców, jak i związkowców. Według niego, istotny jest zapis o dobrowolności wyboru przez pracownika takiej formy pracy. Natomiast Arkadiusz Litwiński (PO) określił proponowane rozwiązanie jako "mały krok w dobrą stronę".

Izabela Jaruga-Nowacka (SLD) stwierdziła, że jest to próba pomocy słabszym grupom społecznym, czyli niepełnosprawnym, osobom opiekującym się chorym członkiem rodziny, osobom mieszkającym w znacznym oddaleniu od zakładów pracy.

Także przedstawiciele Samoobrony, LPR, PSL, RLN i KPB wyrazili poparcie dla dalszych prac nad projektem. Głosowanie odbędzie się w najbliższym bloku głosowań.

Rządowy projekt określa m.in. sposoby zatrudniania telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy. Zakłada, że osoba ubiegająca się o pracę będzie mogła wybrać nową formę zatrudnienia - czyli telepracę. Będzie mogła zmienić sposób i miejsce wykonywania pracy (na telepracę) także w trakcie zatrudnienia. Pracodawca będzie miał obowiązek dostarczenia takiemu pracownikowi niezbędnego sprzętu, pokrycia kosztów jego instalacji, serwisu i konserwacji; będzie także musiał zapewnić pomoc techniczną, niezbędne szkolenia i ubezpieczenie.

Projekt zawiera ponadto m.in. zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę z powodu niewyrażenia przez pracownika zgody na wykonywanie telepracy, obowiązek równego traktowania telepracownika z innymi pracownikami w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)