Trwa ładowanie...
d27c7ll
23-05-2006 18:30

Wszystkie kluby parlamentarne za nowelizacją ustawy o zoz-ach

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały
się za nowelizacją ustawy o zakładach opieki zdrowotnej,
która reguluje m.in. zasady przekształcania i łączenia publicznych
zoz-ów.

d27c7ll
d27c7ll

W Sejmie zakończyła się debata na ten temat. Projekt przedstawia wszystkie działania prawne, jakie należy podjąć, gdy taka decyzja o połączeniu zapadnie - powiedziała Lucyna Wiśniewska (PiS).

Beata Małecka-Libera (PO) podkreślała, że projekt nowelizacji umożliwi skrócenie procedury przy łączeniu zoz-ów. Wskazywała jednak na konieczność przedstawienia przez rząd nowej, kompleksowej ustawy dotyczącej zoz-ów.

Regina Wasilewska-Kita (Samoobrona) podkreślała, że projekt nowelizacji umożliwia weryfikację używania przez niektóre podmioty nazw: "klinika", "kliniczny", "uniwersytecki". Dotychczas - jak zaznaczali posłowie - określenia te były nadużywane przez niepubliczne zoz-y.

Zbigniew Podraza (SLD) zwrócił uwagę, że zoz-y nie mają obowiązku publikowania sprawozdania z działalności za rok ubiegły i prognoz na rok następny w Biuletynie Informacji Publicznej. Jego zdaniem takie sprawozdania powinny być publikowane.

d27c7ll

Posłowie podkreślali też, że projekt nowelizacji porządkuje sprawy związane z nazewnictwem i rejestracją zakładów opieki zdrowotnej. Stanowi, że Centrum Medyczne Kształcenia Ustawicznego może być organem założycielskim dla zoz-ów.

Jednoznacznie doprecyzowuje także, że zoz nie może odmówić udzielenia świadczenia osobie, która takiego świadczenia potrzebuje.

Wiceminister zdrowia Andrzej Wojtyła podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż ustawa o zoz-ach powinna być zastąpiona nową. Jednak te zmiany zawarte w projekcie nowelizacji są teraz niezbędne, a dokonywanie radykalnych zmian w służbie zdrowia jest niewskazane.

Projekt nowelizacji reguluje m.in. zasady łączenia publicznych zoz-ów, nadzoru nad nimi wojewodów oraz udostępniania dokumentacji medycznej. Połączenie się zoz-ów - jak wynika z projektu - może być dokonane nie tylko przez przeniesienie mienia jednego zoz-u na inny, ale i przez utworzenie nowego.

d27c7ll

Planowane jest także zwiększenie nadzoru wojewodów nad zoz-ami. Dyrektorzy szpitali, planujący zamknięcie jednego z oddziałów np. z powodu remontu, będą musieli zwrócić się do wojewody, by ten wydał zgodę. Projekt przewiduje także zmniejszenie instytucji z zakresu ochrony zdrowia, którym przysługiwać będzie prawo do nazwy; "klinika", "kliniczny" czy "uniwersytecki".

Do projektu nowelizacji włączono także zasady udostępniania dokumentacji medycznej oraz ceny za stronę wyciągu takiej dokumentacji. Jest to wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2005 roku, który uznał, że zapisy ustawy o zoz-ach dotyczące dokumentacji medycznej są niekonstytucyjne.

Dokumentacja medyczna ma być przechowywana przez 20 lat, dokumentacja w przypadku zgonu pacjenta na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia - 30 lat, zdjęcia rentgenowskie poza dokumentacją medyczną pacjenta - 10 lat; natomiast skierowania na badania - 5 lat. Maksymalna opłata za wyciąg lub odpis dokumentacji medycznej wynosiłaby 0,0015 przeciętnego wynagrodzenia.

d27c7ll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27c7ll
Więcej tematów