Trwa ładowanie...
d1mslfr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wstrząsy w Nowej Zelandii, ogłoszono zagrożenie tsunami

Silnie trzęsienie ziemi, które wystąpiło u zachodnich wybrzeży nowozelandzkiej Wyspy Południowej wywołało falę tsunami. Jest ona mała i nie stanowi zagrożenia - poinformowało Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wstrząsy w Nowej Zelandii, ogłoszono zagrożenie tsunami
(Jupiterimages)
d1mslfr

Centrum oświadczyło, że fala ma mniej niż 20 centymetrów wysokości i po około godzinie odwołało alarm. Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 160 km na zachód od miasta Invercargill na głębokości 33 km. Doszło do niego o godz. 11.22 czasu polskiego. Nie ma informacji o żadnych ofiarach ani większych zniszczeniach.

Japońskie służby geologiczne wstępnie ustaliły siłę trzęsienia na 7,8 w skali Richtera, jednak nowozelandzki ośrodek geologiczny GNS twierdzi, że miało ono siłę 6,6, a Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Hawajach ocenia ją na 8,2.

Z jego powodu również australijskie służby geologiczne ogłosiły ostrzeżenie przed niewielkim tsunami dla swojego południowo-wschodniego wybrzeża. Według nowozelandzkiego radia mieszkańcy regionu odczuwali wstrząsy w promieniu kilkuset kilometrów od epicentrum, ale nie odnotowano większych zniszczeń.

d1mslfr

- Podłoga zaczęła się trochę trząść, a potem dom zaczął się kołysać - relacjonował jeden z mieszkańców. Według policji w mieście Tuatapere odnotowano niewielkie pęknięcia na budynkach, a w sklepach towary pospadały z półek.

Trzęsienia ziemi są częste w Nowej Zelandii, która leży w rejonie zwanym "pacyficznym pierścieniem ognia", gdzie ścierają się płyty kontynentalne, co powoduje wstrząsy i erupcje wulkanów.

d1mslfr

Podziel się opinią

Share

d1mslfr

d1mslfr
Więcej tematów