Wstrząsające znalezisko na bałtyckiej plaży
Martwą ciężarną samicę morświna znaleziono na plaży w Niechorzu (woj. zachodniopomorskie). Gatunek ten naukowcy uznają za "krytycznie zagrożony". W całym Bałtyku żyje zaledwie kilkuset jego przedstawicieli.
Jak poinformował Paweł Średziński z organizacji ekologicznej WWF Polska, martwą samicę morświna znalazł na plaży w Niechorzu turysta. Informację i zdjęcia znaleziska przekazał natychmiast do Stacji Morskiej w Helu. Morświna przewieziono tego samego dnia do helskiej placówki i poddano badaniom.
- Zaskoczeniem dla dokonującego tych czynności zespołu było odkrycie, że badana samica (160 cm dł.) była w bardzo zaawansowanej ciąży. Jej dziecko miało już 70 cm - powiedział Średziński.
- Śmierć zdrowej, ciężarnej samicy i jej dziecka, które - jak wykazały badania - rozwijało się prawidłowo, to ogromna strata dla całej populacji morświnów w Bałtyku - podkreślił Średziński. Wyjaśnił, że znacząco to zmniejsza szansę przetrwania jedynego gatunku waleni stale występującego w tym morzu.
Znaleziony morświn był dorodny, nie stwierdzono u niego zmian patologicznych, ran czy chorób. Nie wiadomo, dlaczego i w jakich okolicznościach zginęła ta samica.
Średziński powiedział, że jednym z problemów tych ssaków jest przypadkowe złowienie w sieci. Morświny giną zaplątane w sieci rybackie, bo wtedy nie mogą wypłynąć na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza.
Według Średzińskiego, śmierć ciężarnej samicy morświna martwi w dwójnasób. Bałtycka populacja straciła płodną samicę i przyszłego nowego mieszkańca jego wód, który po osiągnięciu dojrzałości płciowej, za 4-5 lat, mógłby przyczynić się do wzrostu liczby tych zwierząt. Młode to była również samica.
W przypadku znalezienia martwego lub żywego morświna należy niezwłocznie zawiadomić Błękitny Patrol WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795-536-009.
Jeżeli morświn jest żywy, należy zapewnić mu spokój, pod żadnym pozorem nie przemieszczać i do czasu pojawienia się Błękitnego Patrolu WWF polewać jego ciało wodą w taki sposób, aby nie zalać jego otworu nosowego.
Morświn - obok kaszalota, orki i delfinów - należy do waleni uzębionych; jest jedynym gatunkiem walenia stale zasiedlającym Bałtyk. W Bałtyku występuje u wybrzeży Danii, Niemiec, południowej Szwecji i Polski. W Morzu Północnym samice dorastają do 189 cm, a samce do 178 cm. Wśród osobników bałtyckich największe sztuki osiągały 169 i 178 cm długości. W wodach mórz europejskich morświny żyją do 15 lat.
Morświny mają krótko ścięty pysk. Płetwa grzbietowa osadzona jest bliżej ogona niż u delfinów i jest krótsza. Płetwy piersiowe są krótkie i trójkątne. Zwierzęta są bardzo płochliwe, ostrożne i trudne do obserwacji. Według różnych szacunków badaczy, w Bałtyku żyje zaledwie od 100 do 600 osobników.