Wstrząsające odkrycie: gdy nic nie jesz, jesz swój mózg
Naukowcy stwierdzili, że podczas restrykcyjnej diety komórki mózgowe, podobnie jak reszta ludzkiego ciała, zaczynają spożywać same siebie, by zdobyć konieczną energię. Odkrycie to może doprowadzić do stworzenia metod odchudzania, których skuteczność będzie udowodniona naukowo - podaje "The Telegraph".
Badacze z Albert Einstein College of Medicine na Uniwersytecie Yeshiva w Nowym Jorku ustalili też, w jaki sposób na proces zachodzący w mózgu odpowiada reszta ciała. Organizm zaczyna wówczas produkować kwasy tłuszczowe, co z kolei zwiększa uczucie głodu.
Testy na myszach wykazały, że gdyby autofagię (proces "samozjadania się" komórek mózgowych) udało się powstrzymać, przestałoby również wzrastać uczucie głodu. Myszy, u których autofagia została zablokowana farmakologicznie, straciły na wadze po okresie diety - pisali badacze w branżowym piśmie "Cell Metabolism".
Efektywniejsze spalanie tłuszczu i zmniejszone uczucie głodu, do jakiego prowadzi blokada autofagii, może pozwolić do stworzenia metod tracenia na wadze, których skuteczność będzie udowodniona naukowo.