Trwa ładowanie...
d4fq501
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wstępne zarzuty wobec wspólnika zamachowców "Charlie Hebdo"

Francuskie władze postawiły wstępny zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej planującej zamachy terrorystyczne mężczyźnie łączonemu z braćmi odpowiedzialnymi za atak na "Charlie Hebdo". Do czasu zakończenia śledztwa pozostanie w areszcie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aresztowań dokonano we francuskim Lunel i belgijskim Kortrijk
Aresztowań dokonano we francuskim Lunel i belgijskim Kortrijk (AFP, Fot: PASCAL GUYOT)
d4fq501

Przedstawiciele francuskich służb bezpieczeństwa poinformowali, że Fritz-Joly Joachin będzie pozbawiony wolności co najmniej przez cztery miesiące.

Zatrzymano go w Bułgarii 1 stycznia, kiedy próbował przedostać się do Turcji. Aresztowania dokonano na mocy międzynarodowego nakazu. Francuska policja uważa, że 29-letni Joachin był wspólnikiem Saida i Cherifa Kouachich, którzy odpowiadają za zamach na redakcję paryskiego tygodnika satyrycznego.

Pochodzący z Haiti Joachin potwierdził później przed bułgarskim sądem, że kontaktował się z Cherifem Kouachim, lecz dodał, że były to wyłącznie "kontakty biznesowe" i nic nie wiedział o planowanym przez braci ataku terrorystycznym.

d4fq501

Joachin poza planowaniem zamachów chciał też dołączyć w Syrii do walczących tam islamistów - uważa strona francuska. Odpowiadając na zarzuty tłumaczył, że chciał pojechać do Turcji na wakacje i nie miał w planach wyjazdu do Syrii.

Śledczy chcą zbadać, czy Joachin i bracia Kouachi byli częścią większej grupy terrorystycznej.

Zamachy w ParyżuParyżu były najtragiczniejszymi w skutkach atakami we Francji od kilkudziesięciu lat i wstrząsnęły opinią publiczną w Europie i na świecie. 7 stycznia w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a 9 stycznia wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby.

d4fq501

Podziel się opinią

Share

d4fq501

d4fq501
Więcej tematów