Wspólnota z Taize podziękowała poznaniakom
Za gościnę podziękowała wspólnota z Taize mieszkańcom Poznania i organizatorom 32. Europejskiego Spotkania Młodych (ESM) w tym mieście. Wdzięczność wyraził także w piątek w trakcie ostatniej wspólnej modlitwy brat Alois, przeor wspólnoty.
W sobotę, po modlitwie w parafiach uczestnicy trwającego od wtorku w Poznaniu chrześcijańskiego spotkania rozjadą się do domów.
"Szczególne podziękowania kierujemy do parafii, duszpasterzy, braci, sióstr zakonnych i tysięcy rodzin, które otworzyły drzwi swoich domów, by przyjąć młodych. Pragniemy także wyrazić naszą wielką wdzięczność wolontariuszom z Poznania i z innych miast, którzy pracowali bez wytchnienia przez kilka miesięcy" - głosi tekst podziękowań.
Bracia wspólnoty złożyli podziękowania arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu, Poznańskiej Grupie Ekumenicznej oraz władzom miasta Poznania i województwa wielkopolskiego.
Słowa wdzięczności wyraził także w trakcie wieczornej modlitwy brat Alois. Jak zaznaczył, uczestnicy ESM są zobowiązani do przekazywania dalej zdobytych w Poznaniu doświadczeń.
- Nadszedł czas, żebyście wy, ludzie młodzi, uświadomili sobie, że do was należy przekazanie innym zaufania do Boga. Nawet jeśli zrozumieliście z Ewangelii niewiele, wprowadzajcie to w czyn, mówicie o tym przyjaciołom, którzy nie znają wiary - powiedział.
- Każdy mógł odkryć podczas tego spotkania, że nie jesteśmy sami. Stanowimy część komunii wierzących. W Polsce mogliśmy dostrzec, że wiara w Chrystusa jest nieodłączna od przynależności do Kościoła. Bardziej więc niż kiedykolwiek jest dla nas ważne, żeby nie uciekać, ale przybiec, by mówić o naszej miłości do tej jedynej komunii, jaką jest Kościół - dodał.
W piątek młodzi w 150 poznańskich i podpoznańskich parafiach modlili się o pokój w trakcie zorganizowanych tam międzynarodowych mszy świętych. Po południu w grupach zastanawiali się, w jaki sposób kontynuować "pielgrzymkę zaufania" po powrocie do domu. Bracia wspólnoty będą w Poznaniu do 17 stycznia 2010 r. Z pomocą wolontariuszy odwiedzą w najbliższych dniach parafie, które przyjęły młodych, by posłuchać, jak przeżywano tam spotkanie i zastanowić się wraz z wszystkimi chętnymi, w jaki sposób można by kontynuować podjęte inicjatywy.
Spotkanie w Poznaniu rozpoczęło się we wtorek. W czwartek brat Alois ogłosił podczas wieczornej wspólnej modlitwy uczestników 32. Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu, że kolejne spotkanie odbędzie się w grudniu w Rotterdamie (Holandia).
Wspólne modlitwy w Poznaniu odbywały się w dwóch halach Międzynarodowych Targów Poznańskich, które z tej okazji zostały zaaranżowane na świątynie. W spotkaniu bierze udział ok. 30 tys. osób. Poza Polakami do Poznania przyjechała grupa ok. 1500 Ukraińców, ok. 1300 Francuzów, po 1 tys. pielgrzymów z Niemiec i Włoch, a także pielgrzymi z Białorusi, Portugalii, Rosji, Chorwacji oraz z Afryki, Azji i Ameryk.
Spotkania zainicjował w 1980 roku założyciel wspólnoty z Taize, zamordowany w 2005 roku brat Roger, wywodzący się z protestanckiej rodziny szwajcarskiej. Doroczne spotkania odbywają się na przełomie roku w różnych krajach europejskich. Polska gościła młodych ludzi dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995) i raz w Warszawie (1999).